Επίσκεψη στο Βυζαντινό Μουσείο και στον Ι.Ν. Αγίου Δημητρίου Θεσ.

Την Τρίτη 19/2/2013, μέσα στα πλαίσια του προγράμματος της Ευέλικτης Ζώνης με τίτλο “Αγία Σοφία -Ιστορία ? Παραδόσεις – Αρχιτεκτονική”, στο οποίο συμμετέχουν οι μαθητές και οι μαθήτριες των δύο τμημάτων της Ε΄ τάξης με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών Αθανασίου Γκέκα και Σωτηρίου Ζερδαλή, επισκεφθήκαμε το Βυζαντινό Μουσείο Θεσσαλονίκης. Εκεί είχαμε την ευκαιρία να θαυμάσουμε τη χριστιανική και βυζαντινή τέχνη μέσα από τις τοιχογραφίες, τα ιερά σκεύη, τις φορητές εικόνες, τα άμφια, τα χειρόγραφα του μουσείου και να τα συνδέσουμε με το θέμα της Ευέλικτης Ζώνης.

Στην συνέχεια προσκυνήσαμε τον τάφο και τα άγια λείψανα του Αγίου Δημητρίου, που φυλάσσονται στον ομώνυμο ναό του, η αρχιτεκτονική του οποίου κατά πολλούς διέσωσε τον γνησιότερο τύπο της ελληνιστικής βασιλικής ή των δρομικών Ναών, με ξύλινη αμφικλινή στέγη.

Οι μαθητές ενθουσιάστηκαν από αυτήν την παιδαγωγική επίσκεψη και έδειξαν το ανάλογο ενδιαφέρον. Κατόπιν, σε συζήτηση που ακολούθησε στην τάξη, καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι η αξία της τέχνης δεν βρίσκεται σε ακριβά ή περίεργα υλικά, αλλά στην ικανότητα του καλλιτέχνη να ταιριάζει τα δώρα της φύσης δίνοντας τους χρώμα και κίνηση, έκφραση και ζωντάνια.

Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου

Αθανάσιος Γκέκας και  Σωτήριος Ζερδαλής