Δραστηριότητα για την ενδοσχολική βία και τον εκφοβισμό

Στο πλαίσιο του προγράμματος “Αντιμετώπιση ενδοσχολικής βίας και εκφοβισμού” τη Δευτέρα 09/03/2015 οι μαθητές/τριες των τμημάτων Δ2 και Τ.Υ. του 8ου Δημοτικού Σχολείου Βέροιας τις 2 πρώτες διδ. ώρες με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών Πουλτσάκη Γεωργίας και Λαζόπουλου Μελά πραγματοποίησαν την παρακάτω δραστηριότητα. Οι μαθητές άκουσαν και  παρακολούθησαν με προσοχή την ιστορία για τον σχολικό εκφοβισμό ” Τα μπαλόνια της φιλίας”  και ” Η Μόνα σε καινούριο σχολείο (“http://www.mikrosanagnostis.gr/library/pageflip_ekfovismos/Default.html). Ακολούθησε συζήτηση για το περιεχόμενο των ιστοριών.Οι μαθητές κλήθηκαν να διηγηθούν δικές τους εμπειρίες. Μοιράσαμε στους μαθητές το φύλλο με τις δραστηριότητες. Στην τελευταία σελίδα οι μαθητές/τριες κλήθηκαν να γράψουν το δικό τους σύνθημα, και να ζωγραφίσουν τον εαυτό τους ή μια ομάδα παιδιών. Στο φύλλο3 δραστηριοτήτων οι μαθητές/τριες ζωγράφισαν τη χελωνίτσα Μόνα δίνοντάς της το όνομά τους και ένα σύνθημα κατά της ενδοσχολικής βίας. Οι χελωνίτσες κόπηκαν και τοποθετήθηκαν στον πίνακα ανακοινώσεων σχηματίζοντας τον κήπο με χελωνίτσες.

{AG}2015/EKFOVISMOS{/AG}