Παγκόσμια Ημέρα Σχολικού εκφοβισμού

Μη σωπαίνεις ?Μίλα

Σsiteτα πλαίσια υλοποίησης του προγράμματος αγωγής υγείας στον τομέα Ψυχική Υγεία- Διαπροσωπικές σχέσεις, με τίτλο «Ένας εσύ, άλλος εγώ, μια ομάδα μαζί !»,από τους μαθητές-τριες του Ε1 τμήματος σε συνεργασία με το ειδικό σχολείο με υπεύθυνους Μέλιο Λαζόπουλο(δάσκαλο), Μιχαηλίδου Σταυρούλα (γυμνάστρια), Οικονομίδου Έφη (Κοινωνική Λειτουργό), Ζιακάκη Μαρία (Ψυχολόγο),  για την Παγκόσμια Ημέρα Σχολικού εκφοβισμού την Παρασκευή 11 Μαρτίου πραγματοποιήθηκε κοινή δράση , ευαισθητοποίησης των μαθητών στο ζήτημα του σχολικού εκφοβισμού, με την συμβολή του Κέντρου Πρόληψης Πρόσβαση και την Κοινωνική Λειτουργό κ. Σέβη Γεωργιάδου.

Μέσα από συζήτηση, ανταλλαγή απόψεων παίξιμο ρόλων οι μαθητές όρισαν το τι είναι επιθετικότητα, τι είναι εκφοβισμός, μορφές εκφοβισμού πως εκδηλώνεται, τι σημαίνει ο όρος Bullying, πως μοιάζει το θύμα και ποιοι γίνονται θύματα, ποιος μπορεί να γίνει θύτης. Κατανόησαν πως είναι ευθύνη όλων μας οι αντιμετώπιση του  Bullying και πως είναι υποχρέωση μας να μιλάμε, να ενημερώνουμε όταν βλέπουμε ένα παιδι να θυματοποιήτε