Λειτουργία ΤΕΕ Ειδικής Αγωγής Α΄Βαθμίδας

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ημαθίας έχει αναγγείλει τη λειτουργία του ΤΕΕ Ειδικής Αγωγής για το νέο σχολικό έτος 2015-16. Πιστεύουμε πως η λειτουργία του συγκεκριμένου σχολείου έρχεται να καλύψει ένα κενό  και να προσφέρει περισσότερες επιλογές στους μαθητές. Το σχολείο θα λειτουργήσει στο ισόγειο της πρώην ΕΠΑΣ στο Εργοχώρι Βέροιας.

Τα Τεχνικά Επαγγελματικά Εκπαιδευτήρια (Τ.Ε.Ε.) Ειδικής Αγωγής Α? Βαθμίδας περιλαμβάνουν πρόγραμμα για την ολοκλήρωση της εννιάχρονης υποχρεωτικής εκπαίδευσης, καθώς και του Α? κύκλου σπουδών του άρθρου 2 του ν. 2640/1998 (ΦΕΚ 206 Α) για την παροχή εξειδικευμένης τεχνικής και επαγγελματικής γνώσης.

Σε αυτά εγγράφονται απόφοιτοι του δημοτικού σχολείου, της Α? ή Β? τάξης του γυμνασίου μετά από εισήγηση του ΚΕΔΔΥ. Η φοίτηση διαρκεί πέντε τουλάχιστον σχολικά έτη.

Περιλαμβάνουν τις τάξεις Α?, Β?, Γ?, Δ?, και Ε? και είναι ισότιμα προς τα αντίστοιχα σχολεία δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Στο σχολείο αυτό εκτός από το ημερήσιο πρόγραμμα διδασκαλίας εφαρμόζεται και πρόγραμμα δημιουργικής απασχόλησης και ειδικά προσαρμοσμένα αναλυτικά και διδακτικά προγράμματα.

Με την ολοκλήρωση της φοίτησης οι μαθητές έχουν ολοκληρώσει την υποχρεωτική τους εκπαίδευση και είναι κάτοχοι Πτυχίου Α? Κύκλου σπουδών του ΤΕΕ, με επαγγελματικά δικαιώματα κατά τη διαδικασία του άρθρου 6 παρ. 3 του ν. 2009/1992 (ΦΕΚ 18 Α΄).

Μπορούν να επιλέξουν να συνεχίσουν τις σπουδές τους, στην ίδια ειδικότητα, στη Γ? ΕΠΑΛ ή στη Γ? τάξη των ΤΕΕ Ειδικής Αγωγής Β? Βαθμίδας. Εάν αλλάξουν ειδικότητα μπορούν να συνεχίσουν τις σπουδές τους στη Β΄ ΕΠΑΛ ή στην Α΄ Τάξη των ΤΕΕ Ειδικής Αγωγής Β΄ Βαθμίδας (62346/Γ2/01-06-2011/ΥΠΔΒΜΘ).

Εδώ θα βρείτε το ενημερωτικό Φυλλάδιο για το ΤΕΕ: Ενημερωτικό Φυλλάδιο Τ.Ε.Ε. Ειδικής Αγωγής Α’ Βαθμίδας Βέροιας

Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή

Ενόψει της έναρξης εγγραφών των μαθητών στα Σχολεία της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης στο Νηπιαγωγείο και την Α΄ τάξη του Δημοτικού για το νέο σχολικό έτος 2016-2017, απαιτείται συμπληρωμένο το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή.

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι  στη Μονάδα Υγείας Βέροιας στο Τμήμα Εμβολίων (για κάθε Παρασκευή του μήνα Ιουνίου). θα προγραμματιστούν ραντεβού για την  συμπλήρωση του Ατομικού Δελτίου Υγείας του Μαθητή μετά από παιδιατρική εξέταση και έλεγχο του Βιβλιαρίου Υγείας του Παιδιού για τα προβλεπόμενα εμβόλια,

Τα ραντεβού θα κλείνονται αποκλειστικά στη Μονάδα μετά από τηλεφωνική επικοινωνία και με την προσκόμιση των παρακάτω:

1. Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (εις τριπλούν)
  2. Φύλλο Ιατρικής Εξέτασης
  3. Βιβλιάριο εμβολίων