3η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

img_1160Στο πλαίσιο  της 3ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού την Δευτέρα 3 Οκτωβρίου 2016, το 8ο 12/θ Δημοτικό Σχολείο Βέροιας διοργάνωσε ποικίλες αθλητικές δραστηριότητες και παιχνίδια με κοινό θεματικό άξονα δίνοντας την ευκαιρία σε όλους τους μαθητές να συμμετάσχουν σε ενδιαφέροντα αθλήματα, να συνεργαστούν, να αγωνιστούν δίκαια, να χαρούν.

Το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας  και Θρησκευμάτων αναγνωρίζοντας την αναγκαιότητα υιοθέτησης ενός πιο δραστήριου τρόπου ζωής των παιδιών και εφήβων και στην προσπάθεια να παρακινήσει τους μαθητές να συμμετάσχουν  σε οποιοδήποτε είδος φυσικής δραστηριότητας με απώτερο στόχο τη βελτίωση της φυσικής κατάστασης, την καλλιέργεια ή/και ενίσχυση της ευεξίας, υιοθετεί το σύνθημα της Μαθητιάδας  ως λογότυπο της 3ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού (143571/Γ4/10-9-2014 Υ.Α.) για το τρέχον έτος 2016-2017 : «Νοιώσε τη  χαρά  της  άθλησης  χωρίς το άγχος της  νίκης και το φόβο της αποτυχίας: Αθλητισμός- Δικαίωμα για όλους

Για τον συντονισμό και την υλοποίηση της δράσης αυτής υπεύθυνοι ήταν οι εκπαιδευτικοί Φυσικής Αγωγής Εξιζίζου Θεοδώρα και Μιχαηλίδου Σταυρούλα σε συνεργασία με όλους τους εκπαιδευτικούς του σχολείου.

Οι εκδηλώσεις πραγματοποιήθηκαν σε δύο Φάσεις:

1ο: Στο χώρο του Σχολείου, με την προβολή προβολή ταινιών σχετικά με τον αθλητισμό στην συνέχεια ακολούθησε συζήτηση για το περιεχόμενο των ταινιών και εικαστική δημιουργία με την κατασκευή κολάζ.

2ο: Στο ΕΑΚ Μακροχωρίου Ημαθίας την Δευτέρα 3/10/2016, πραγματοποιήθηκαν από τους Εκπαιδευτικούς της Φυσικής Αγωγής με τη συνδρομή των εκπαιδευτικών των τάξεων, αθλητικές δραστηριότητες, κινητικές δραστηριότητες, παιχνίδια, χορός, αθλήματα.(Ποδόσφαιρό, Καλαθοσφαίριση, Πετοσφαίριση, Χειροσφαίριση) Αθλήματα Στίβου ανάλογα με την ηλικία των μαθητών/τριών ως εξής:

Α – Β – Γ τάξη, γνωριμία με τα αγωνίσματα του στίβου:

1.Αγώνα ταχύτητας με μεικτές ομάδες 50μ  2. Ρίψη σφαίρας   3.Άλμα σε μήκος  4.σκυταλοδρομίας 4χ100

Δ τάξη, χειροσφαίριση.

Ε τάξη, καλαθοσφαίριση 5χ5 2περι;oδων

ΣΤ τάξη, ποδόσφαιρο 5χ5

Ε – ΣΤ, τάξη κοριτσιών πετοσφαίριση

Η Εκδήλωση ολοκληρώθηκε με «ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ»