Λειτουργία Συμβουλευτικής υπηρεσίας στο Δήμο Βέροιας

Ο Δήμος Βέροιας στα πλαίσια υλοποίησης κοινωνικών υπηρεσιών πολιτικών λειτουργεί Γραφείο Συμβουλευτικής και Στήριξης στελεχωμένο από έμμισθο ψυχολόγο στο χώρο της Πρόνοιας.

Στα πλαίσια της παραγωγής ψυχικής υγείας και της κοινωνικής φροντίδας της οικογένειας και του παιδιού ξεκινάει η συνεργασία της ψυχολόγου με τους παιδικούς σταθμούς και τις σχολικές δομές του δήμου Βέροιας.

Η παρουσία της δίνει την ευκαιρία στους γονείς να συζητήσουν και να ενημερωθούν πάνω σε θέματα πους απασχολούν σχετικά με τη βελτίωση της επικοινωνίας στην οικογένεια, τις αναπτυξιακές ανάγκες των παιδιών, την αντιμετώπιση δύσκολων συμπεριφορών και την ψυχική ενδυνάμωση τόσο των ιδίων όσο και των παιδιών τους.

Επίσης οι νηπιοβρεφοκόμοι ? εκπαιδευτικοί θα μπορούν να συμβουλεύονται την ειδικό για περιπτώσεις που χρήζουν ιδιαίτερο χειρισμό.

Στόχος ακόμη είναι η οργάνωση ομαδικών ενημερωτικών συναντήσεων με τους γονείς (Σχολές γονέων) στο χώρο συμβουλευτικής υπηρεσίας εφόσον προκύψει ενδιαφέρον.

Το Γραφείο Συμβουλευτικής και Ψυχολογικής Στήριξης λειτουργεί καθημερινά (Δευτέρα έως Παρασκευή) και ώρες 08:00 ? 14:00. Η ψυχολόγος δέχεται με προγραμματισμένα ραντεβού.

Τηλέφωνο επικοινωνίας:2331 3 53818

Διεύθυνση: Σταδίου 51 (έναντι γηπέδου)

Ο Αντιδήμαρχος Κοινωνικής Προστασίας-Υγείας-Εθελοντισμού

Θεόφιλος Κορωνάς