Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης

IMG_1412Την Κυριακή 19 Μαρτίου 2017 και ώρα 11:30,  στο πλαίσιο της Παγκόσμιας ημέρας Ποίησης, πραγματοποίησθηκε εκδήλωση στο Παύλειο Πολιτιστικό Κέντρο. Η εκδήλωση ήταν αφιερωμένη στον Νομπελίστα ποιητή Οδυσσέα Ελύτη. Στην κατάμεστη αίθουσα, από γονείς, συγγενείς και φίλους, παρουσιάστηκαν σημαντικές όψεις του έργου και του προσωπικού μύθου του ποιητή, μέσα από μελοποιημένα ποιήματα του, που τραγούδησαν οι μαθητές των Γ΄ Δ΄ και Ε΄ τάξεων του σχολείου μας, με την καθοδήγηση της μουσικού  κ. Ελένης Αναγνώστου,

Στην εκδήλωση παρευρέθηκαν εκ μέρους, του Σεβασμιότατου Μητροπολίτη Βέροιας Ναούσης και Καμπανίας, ο π. Νεκτάριος Σαββίδης και του Δντή  Δ/νσης Π.Ε Ημαθίας, η προϊσταμένη Εκπαιδευτικών θεμάτων κ. Λαζαρίδου Ισαΐα.

Επίσης το διδακτικό προσωπικό και ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων του σχολείου ευχαριστεί θερμά, τον Σεβασμιότατο Μητροπολίτη Βεροίας Ναούσης και Καμπανίας, κ. Παντελεήμονα, για την παραχώρηση της αίθουσας, τους μαθητές του σχολείου και του γονείς τους που συμμετείχαν, γιατί χωρίς την βοήθεια τους, δεν θα μπορούσε να πραγματοποιηθεί η εκδήλωση, όσους παρευρέθηκαν, καθώς και την μουσικό του σχολείου κ. Αναγνώστου Ελένη.