Διδακτική επίσκεψη στην Παναγία Δοβρά

Την Παρασκευή 27 Απριλίου 2018 τα δύο τμήματα της ΣΤ΄ τάξης επισκέφτηκαν το Μοναστήρι της Παναγίας Δοβρά. Εκεί, αρχικά, στο Καθολικό της Μονής, οι μαθητές προσκύνησαν την εικόνα της Παναγίας Δοβρά και τα άγια λείψανα του Αγίου Λουκά του Ιατρού και Θαυματουργού, ενώ στη συνέχεια το ΣΤ΄2 παρουσίασε στο ΣΤ΄1 το εκπαιδευτικό του πρόγραμμα με τίτλο: «Οι Νεομάρτυρες Άγιοι του Χαλασμού της Νάουσας». Έπειτα, ο υπεύθυνος της Σχολής της Αγιογραφίας της Ιεράς Μητροπόλεως Βεροίας, Ναούσης και Καμπανίας κ. Μανώλης Τσιτούρας  ξενάγησε τους μαθητές στις εγκαταστάσεις της Σχολής Αγιογραφίας της Μητροπόλεως που φιλοξενούνται στους χώρους του μοναστηριού. Μετά ο Μοναχός π. Δαυίδ, παρουσίασε στο Καθολικό της Μονής το ιστορικό της. Τέλος, πριν την επιστροφή,  οι μαθητές μαζί με τους δασκάλους τους Αθανάσιο Γκέκα και Σωτήριο Ζερδαλή στον Ιερό Ναό του Αγίου Λουκά προσκύνησαν την εικόνες  της Παναγίας της Τριχερούσας και του Αγίου Λουκά.