Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα μαθητών της ΣΤ΄τάξης

stΤο Σχολικό έτος  2017-18 οι εκπαιδευτικοί Βουλιουβάση Ελένη (ΠΕ07 Γερμανικών) και Υποδηματοπούλου Παναγιώτα (ΠΕ05 Γσλλικών) συνεργάστηκαν και υλοποίησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα:

?Ich spiele, du spielst, er/sie/es spielt? – Je joue, tu joues, il/elle joue??

-Κυρία, να μην κάνουμε μάθημα σήμερα. Να παίξουμε!

Αλήθεια, υπάρχει εκπαιδευτικός που να μην έχει ακούσει αυτή τη φράση από τους μαθητές του; Κάπως έτσι, λοιπόν, ξεκίνησε η ιδέα να παίζουμε παιχνίδια (επιτραπέζια, αυλής και ψηφιακά) και όλα αυτά τα εντάξαμε σε ένα Πρόγραμμα Σχολικών Δραστηριοτήτων.

Τα δύο τμήματα της ΣΤ? τάξης (γερμανόφωνο και γαλλόφωνο) συνεργάστηκαν σ?αυτό το Πρόγραμμα, όπως θα δείτε στο βίντεο που ακολουθεί:

Εγγραφές στο Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο – Λύκειο Βέροιας (ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ-Λ)

Το Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο ?  Λύκειο Βέροιας είναι ένα επαγγελματικό σχολείο Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ειδικής Αγωγής λειτούργησε για πρώτη φορά στη Βέροια το σχολικό έτος  2015-2016 και καλύπτει τις ανάγκες όλου του νομού Ημαθίας.  Στο Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο – Λύκειο εγγράφονται, κατόπιν γνωμάτευσης του ΚΕ.Δ.Δ.Υ., μαθητές με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, οι οποίοι επωφελούνται από τα ωρολόγια και αναλυτικά προγράμματα της συγκεκριμένης δομής, και μέσα από την ακαδημαι?κη? και επαγγελματική εκπαίδευση μπορούν να οδηγηθου?ν σε μεταλυκειακε?ς δομές εκπαίδευσης και σε ανεξάρτητη η? εποπτευόμενη εργασία».

Ειδικότερα, «στην Α ? τάξη Γυμνασίου δύνανται να εγγράφονται, κατόπιν γνωμάτευσης του ΚΕ.Δ.Δ.Υ., μαθητές απόφοιτοι Γενικού ή Ειδικού Δημοτικού Σχολείου και της Α η? Β ? τάξης των Ε.Ε.Ε.ΕΚ.».

Δικαίωμα πρώτης εγγραφής έχουν οι μαθητές έως το 16ο έτος της ηλικίας τους. Μετά την ολοκλήρωση της φοίτησης των μαθητών στη Δ ? τάξη χορηγείται τίτλος απολυτήριου Γυμνασίου.

Οι κάτοχοι απολυτηρίου Γυμνασίου του Ενιαίου Ειδικού Επαγγελματικού Γυμνασίου- Λυκείου δύνανται να συνεχίσουν τη φοι?τηση? τους, κατόπιν σχετικής γνωμάτευσης του ΚΕ.Δ.Δ.Υ.: i) στην Α ? τάξη Λυκείου του Ενιαίου Ειδικου? Επαγγελματικου? Γυμνασίου – Λυκει?ου, ii) στην Α ? τάξη του Γενικού Λυκει?ου, iii) στην Α ? τάξη του Ειδικου? Λυκει?ου, iv) στην Α ? τάξη του Επαγγελματικου? Λυκει?ου, ν) στην Α ? τα?ξη του Εσπερινού Επαγγελματικου? Λυκει?ου και νi) σε ΔΙΕΚ ενηλι?κων αποφοι?των υποχρεωτικη?ς εκπαι?δευσης».

Στόχος είναι οι μαθητές και οι μαθήτριες με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες μέσω της διαφοροποιημένης διδασκαλίας, να καλύψουν τα γνωστικά πεδία της βαθμίδας του Γυμνασίου και του Λυκείου, να αποκτήσουν επαγγελματική εξειδίκευση στον τομέα και την ειδικότητα της επιλογής τους. Επίσης, να αναπτύξουν τις κοινωνικές, προεπαγγελματικές και μαθησιακές τους δεξιότητες. Στο σχολείο υλοποιούνται  πολλά εκπαιδευτικά προγράμματα Περιβαλλοντικά, Αγωγής Υγείας, Αγωγής Σταδιοδρομίας, Πολιτιστικά.

Στο σχολειό λειτουργούν οι κάτωθι Τομει?ς και Ειδικο?τητες:

• Τομε?ας Γεωπονι?ας, Τροφι?μων και Περιβα?λλοντος:
    1. Τεχνικο?ς Ανθοκομι?ας και Αρχιτεκτονικη?ς Τοπι?ου
    2. Τεχνικός Φυτικής Παραγωγής
  • Τομε?ας Μηχανολογι?ας:
    1. Τεχνικο?ς Θερμικω?ν και Υδραυλικω?ν Εγκαταστα?σεων και Τεχνολογι?ας Πετρελαι?ου και Φυσικου? Αερι?ου
  • Τομε?ας Διοι?κησης και Οικονομίας:
    1. Υπα?λληλος Τουριστικω?ν Επιχειρη?σεων.
  • Τομέας Υγείας ? Πρόνοιας ? Ευεξίας:
    1. Βοηθός Φυσικοθεραπευτή

Εκδηλώσεις λήξης

Eνόψει της  λήξης του σχολικού έτους:

α) Tη Δευτέρα 11-6-2018 και 8μ.μ. στο Παύλειο Πολιτιστικό κέντρο ( Μεντρεσέ Τζαμί), θα πραγματοποιηθεί, μουσική εκδήλωση, με θέμα τη μελοποιημένη ποίηση του Νίκου Γκάτσου. Τα τραγούδια Θα ερμηνεύσουν οι μαθητές του σχολείου των Β, Γ,Δ,Ε,ΣΤ τάξεων, με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού μουσικής Αναγνώστου Ελένης.

β) Την Τρίτη 12-6-2018, οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης στις 8:30, στον αύλειο χώρο θα παίξουν τα καθιερωμένα παιχνίδια στο πλαίσιο της αποφοίτησης τους και μετάβασης στο γυμνάσιο.

γ) Την Τετάρτη 13-6-2018, και ώρα 10.30 π.μ., οι μαθητές της Α? τάξης θα παρουσιάσουν την εκδήλωσης λήξης του σχολικού έτους στα πλαίσια του μαθήματος της μουσικής.

Πρόγραμμα Δημιουργικής απασχόλησης

Προς τους γονείς των μαθητών Δημοτικών Σχολείων του Δήμου Βέροιας

Αγαπητοί Γονείς, είμαστε στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσουμε ότι φέτος το καλοκαίρι θα λειτουργήσει με ευθύνη του Δήμου Βέροιας ένα πρόγραμμα Δημιουργικής απασχόλησης παιδιών ηλικίας από 7 ? 12 ετών (για τα παιδιά που φοιτούν φέτος στο Δημοτικό).

Τα παιδιά θα έχουν την ευκαιρία να διασκεδάσουν, να μάθουν και να εκφραστούν. Όλα αυτά τελείως ΔΩΡΕΑΝ από 70 εθελοντές

Το πρόγραμμα θα λειτουργήσει από 2 έως 13 Ιουλίου στο 4ο Δημοτικό Σχολείο Βέροιας (πίσω από το Δημοτικό Στάδιο Βέροιας ? Ξενοφώντος 11)

Οι αιτήσεις θα κατατίθενται στο Δημαρχείο της Βέροιας από 1 έως 15 Ιουνίου 2018 (Γραφείο 14 Αντιδημαρχεία Παιδείας).

Μαζί με την αίτηση που θα μπορείτε να προμηθεύεστε ή από το Σχολείο σας ή από το Δημαρχείο ή από το 4ο Δημοτικό Σχολείο. Μαζί με την ΑΙΤΗΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ θα προσκομίσετε και τα δικαιολογητικά:

• Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης (αυτεπάγγελτη αναζήτηση)
  • Ιατρική βεβαίωση παιδιού
  • Τελευταίο Εκκαθαριστικό
  • Βεβαίωση εργασίας μητέρας ή κάρτα ανεργίας
  • Φωτοτυπία της ταυτότητας του Κηδεμόνα
  • Λοιπές βεβαιώσεις κοινωνικών κριτηρίων (π.χ. ΑΜΕΑ)

Για περισσότερες πληροφορίες στην ιστοσελίδα μας www.summerinmycity.gr ή στα τηλέφωνα 2331350511 ή 2331025788

Για τον Δήμο Βέροιας

Ο Αντιδήμαρχος  Παιδείας