Πασχαλινό eTwinning πρόγραμμα

Σύντομο πασχαλινό eTwinning πρόγραμμα μεταξύ του τμήματος γερμανικών της Ε΄ τάξης του σχολείου μας και αντίστοιχης τάξης σχολείου από τη Ρουμανία

Οι μαθητές του τμήματος γερμανικών της Ε΄ τάξης αντάλλαξαν πασχαλινές κάρτες με ευχές και σύντομα γράμματα σχετικά με τον εαυτό τους, με μαθητές της ίδιας ηλικίας και του ίδιου γνωστικού επιπέδου από την Ρουμανία.

Στόχος ήταν να κάνουν χρήση των γνώσεων που απέκτησαν στη γερμανική γλώσσα, την οποία διδάχθηκαν για πρώτη φορά φέτος.

Odeta4 Odeta3 Odeta Odeta 1

Συμμετοχή του σχολείου μας στο 11ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής

Την Παρασκευή 19 Απριλίου το σχολείο μας συμμετείχε στο 11ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής. Το σχολείο εκπροσωπούσαν δύο μαθητές της ΣΤ? τάξης, ο Σαλαμάνης Δημήτρης και ο Δουλδούρης Ραφαήλ. Οι μαθητές είχαν μία εξαιρετική παρουσίαση και έλαβαν συγχαρητήρια από πλήθος παρευρισκομένων. Στη διάρκεια της παρουσία τους εκεί παρουσίασαν την εργασία τους σε επισκέπτες, σε άλλα σχολεία και στην επιτροπή αξιολόγησης και έδωσαν συνέντευξη στο web radio (https://www.youtube.com/watch?v=D2DYoxZfn-w από 1.26.00.)

Η εργασία των μαθητών ήταν ένα εκπαιδευτικό παιχνίδι δημιουργημένο σε περιβάλλον προγραμματισμού Scratch. Τo παιχνίδι μέσα από ένα παιχνιώδη τρόπο παρουσιάζει δύο σημαντικά εκθέματα του μουσείου της Βεργίνας. Το παιχνίδι δημιουργήθηκε από το μαθητή Σαλαμάνη Δημήτρη ενώ ο συμμαθητής του Δουλδούρης Ραφαή λειτουργούσε υποστηρικτικά.

Συγχαρητήρια στους μικρούς μαθητές για την εξαιρετική εργασία τους και την παρουσία τους στο συνέδριο.

Ευχαριστώ θερμά το διευθυντή του σχολείου μας κ. Μήτκα Κυριάκο για την υποστήριξη του καθώς τον δάσκαλο των μαθητών κ, Μακρυκώστα Ευθύμιο.

Η εκπαιδευτικός της Πληροφορικής του σχολείου

Δελιοπούλου Μαρία

IMG_20190419_130342 IMG_20190419_114845 2 IMG_20190419_115220 2222