Υλοποίηση Δράσης «Η τσάντα στο Σχολείο

Ο Σύλλογος διδασκόντων,λαμβάνοντας υπόψη τις 136712/Δ1//5-2-2019, εγκύκλιο του ΥΠΠΕΘ και την  ΥΑ 217785/Δ1/18-12-2018 ΦΕΚ 6014Β/2018 και ΦΕΚ 56Β/2019, που αφορούν την υλοποίηση του Προγράμματος: «Παραμονή των διδακτικών βιβλίων στο Δημοτικό Σχολείο για τουλάχιστον δύο (2) Σαββατοκύριακα το μήνα».

α π ο φ ά σ ι σ ε     ο μ ό φ ω ν α

Να ορίσει τα ακόλουθα Σαββατοκύριακα (1ο και 3ο κάθε μήνα) ως ημέρες εφαρμογής της δράσης, για το διάστημα από 01-10-2019 έως την λήξη του διδακτικού έτους ως εξής:

Οκτώβριος 4-6 & 18-20, Νοέμβριος 1-3 & 15-17  Δεκέμβριος 6-8 & 20-22 Ιανουάριος 10-12 & 24-26 Φεβρουάριος: 7-9 & 21-23, Μάρτιος: 6-8 & 20-22, Απρίλιος 3-5 (Πάσχα):, Μάιος: Πρωτομαγιά, 15-17 και Ιούνιος: 5-7

Καθώς η συγκεκριμένη δραστηριότητα θα υλοποιείται τουλάχιστον δύο (2) φορές τον μήνα για όλους τους μήνες του διδακτικού έτους και η καθιέρωση της παραμονής των διδακτικών βιβλίων στο σχολείο, δεν αποτελεί μια συμβολική παρέμβαση, αλλά επιδιώκεται οι μαθητές και οι μαθήτριες να μην ασχολούνται με την προετοιμασία μαθημάτων κατά τη διάρκεια αυτών των Σαββατοκύριακων. Ως εκ τούτου σε καμία περίπτωση δεν ανατίθενται εργασίες και δεν προγραμματίζονται επαναληπτικές εμπεδωτικές δοκιμασίες για τη Δευτέρα μετά το ορισθέν σαββατοκύριακο.

6η Πανελλήνια ημέρα σχολικού αθλητισμού

Την Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου 2019 θα πραγματοποιηθούν ενδοσχολικές ενημερωτικές  και αθλητικές δραστηριότητες στο πλαίσιο της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού,  με θέμα «Αγαπώ την Άθληση-Αγαπώ την Υγεία μου»,

Ειδικότερα:

1. Την ημέρα αυτή δεν θα πραγματοποιηθούν μαθήματα, σύμφωνα με τις εγκύκλιους του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων (1. Υ.Α. 143571/Γ4/10-9-2014 περί «Θεσμοθέτησης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού» και 2. την 142540/Δ5/ 13-09-2019)
  2. Οι μαθητές θα προσέλθουν στο σχολείο κανονικά και θα αποχωρήσουν σύμφωνα με το ωρολόγιο πρόγραμμα στις 1.15. Το Ολοήμερο Πρόγραμμα θα λειτουργήσει κανονικά.
  3. Λόγω της μη ύπαρξης κατάλληλης υλικοτεχνικής υποδομής που να επιτρέπει τη διεξαγωγή των Αθλητικών εκδηλώσεων στο χώρο του σχολείου, καθώς και ο μεγάλος αριθμός μαθητών, αυτές θα πραγματοποιηθούν μετά από συνεννόηση με τους υπεύθυνους, στις Αθλητικές Εγκαταστάσεις στο ΕΑΚ  «Δ. Βικέλας», Μακροχωρίου Ημαθίας. Η μετακίνηση θα πραγματοποιηθεί με μισθωμένα τουριστικά λεωφορεία. Θα  ληφθούν όλα τα προσήκοντα μέτρα ασφάλειας σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία
  4. Για τη συμμετοχή των μαθητών είναι υποχρεωτική η προσκόμιση της ενυπόγραφης δήλωσης συναίνεσης του γονέα/κηδεμόνα που έχει αποσταλεί.
  5. Οι μαθητές/μαθήτριες να φορούν ενδύματα που επιτρέπουν τη συμμετοχή σε αθλητικές και παιγνιώδεις δραστηριότητες καθώς και κατάλληλα υποδήματα. Κρίνοντας από τις συνθήκες ηλιοφάνειας ? και κατά την κρίση των οικογενειών ? ας έχουν καπέλο για τον ήλιο και επιπλέον προμήθεια νερού. Για τη συμμετοχή στις δραστηριότητες απαιτείται η ύπαρξη ΑΔΥΜ σε ισχύ (για τους μαθητές των Α & Δ τάξεων που ενδεχομένως δεν το έχουν επιστρέψει συμπληρωμένο).
  6. Στην περίπτωση που δεν το επιτρέψουν οι καιρικές συνθήκες, οι δραστηριότητες θα αναβληθούν για άλλη ημέρα. Για το σκοπό αυτό οι μαθητές θα έρθουν στο σχολείο με τις τσάντες και τα βιβλία τους, προετοιμασμένοι για τα μαθήματα που περιλαμβάνει το ωρολόγιο πρόγραμμα της ημέρας, ώστε σε περίπτωση που δεν το επιτρέπει ο καιρός να πραγματοποιηθεί κανονικά το μάθημα.