Voucher 200 ευρώ σε μαθητές, σπουδαστές και φοιτητές, για την αγορά τεχνολογικού εξοπλισμού.

Αγαπητοί Γονείς και Κηδεμόνες

Σας ενημερώνουμε ότι από τη Δευτέρα 5/4/2021, έχει ανοίξει η πλατφόρμα digital-access.gov.gr για το πρόγραμμα voucher 200 ευρώ που αφορά στην, υπό προϋποθέσεις, απόκτηση tablets, laptops και desktops για μαθητές/τριες.

Δικαίωμα κατάθεσης αίτησης στην πρώτη φάση έχουν οι οικογένειες οι οποίες έλαβαν το επίδομα παιδιού του ΟΠΕΚΑ στην πρώτη εισοδηματική κατηγορία το έτος 2020.

Στη συνέχεια η πλατφόρμα θα ανοίξει και για τους υπόλοιπους δικαιούχους που πληρούν τα εισοδηματικά και κοινωνικά κριτήρια του προγράμματος.

Δικαιούχοι είναι οι οικογένειες με ισοδύναμο οικογενειακό εισόδημα έως 6.000 ευρώ, οι οποίες θα λάβουν επιταγή 200 ευρώ για κάθε εξαρτώμενο τέκνο ηλικίας από 4 έως 24 ετών, το οποίο φοιτά σε εκπαιδευτική δομή στην Ελλάδα

Ειδικότερα κριτήρια :

•          Για οικογένεια με δύο γονείς και δύο παιδιά, μεικτά εισοδήματα έως 12.000 ευρώ.

•          Για οικογένεια με ένα παιδί, μεικτά εισοδήματα έως 10.500 ευρώ.

•          Για οικογένεια με ένα γονιό κι ένα παιδί, μεικτά εισοδήματα έως 9.000 ευρώ.

Επιλέξιμος εξοπλισμός

•          Κατηγορία 1: φορητές ταμπλέτες (tablets)

•          Κατηγορία 2: φορητοί υπολογιστές (notebooks, laptops, chromebooks, 2 in 1)

•          Κατηγορία 3: σταθεροί υπολογιστές (desktops, all-in-one)

Ύψος και ένταση της ενίσχυσης

Κάθε οικογένεια – δικαιούχος του Προγράμματος λαμβάνει μία επιταγή (voucher) ύψους 200€ ανά ωφελούμενο μαθητή, φοιτητή ή σπουδαστή που πληροί τα κριτήρια επιλεξιμότητας.

Κάθε επιταγή μπορεί να καλύψει το σύνολο του κόστους του επιλέξιμου εξοπλισμού (100% ενίσχυση), είτε μέρος του συνολικού κόστους εφόσον ο προμηθευόμενος εξοπλισμός υπερβαίνει την αξία των διατιθέμενων επιταγών, με το υπόλοιπο ποσό να καλύπτεται από το δικαιούχο.

Αιτήσεις επιχορήγησης δικαιούχων, έλεγχοι και διασταυρώσεις

Δικαιούχοι που επιθυμούν να συμμετάσχουν στο Πρόγραμμα, υποβάλλουν Αίτηση Επιχορήγησης στην ηλεκτρονική πλατφόρμα του Προγράμματος μέσω της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης (gov.gr-ΕΨΠ). Το Φυσικό Πρόσωπο που είναι ο Αιτών υποβάλλει την αίτηση εκ μέρους της οικογένειας, εκπροσωπώντας το σύνολο αυτής, και αιτείται τη διαβίβαση των στοιχείων τους από τα πληροφοριακά συστήματα των φορέων του δημόσιου τομέα της παρ. 3.

Για την υποβολή της αίτησης απαιτείται υποχρεωτικά η προηγούμενη αυθεντικοποίηση του αιτούντος με τη χρήση των προσωπικών κωδικών – διαπιστευτηρίων της Γ.Γ.Π.Σ.Δ.Δ. (taxisnet).

Σημ: Για την ταυτοποίηση των μαθητων/τριων σας ενημερώνουμε ότι, από Γ΄- ΣΤ΄ ο αριθμός μητρώου του μαθητή/τριας αναγράφεται στο έλεγχο προόδου, για τους δε μαθητές/τριες της Α΄ και Β΄ τάξης παρακαλώ όπως επικοινωνήσετε με το σχολείο είτε ηλεκτρονικά 8dimver@sch.gr ή τηλεφωνικά 2331023005.

Διαδικτυακή εκδήλωση για την Παγκόσμια ημέρα Παιδικού Βιβλίου – Παρασκευή 2 Απριλίου 2021, στις 7 το απόγευμα

Η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ημαθίας και η Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη της Βέροιας διοργανώνουν την Παρασκευή 2 Απριλίου 2021, στις 7 το απόγευμα,  διαδικτυακή συνάντηση με τις συγγραφείς Μαρία Πανάγια και Κατερίνα Παπαποστόλου με αφορμή τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου.

Η  Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου γιορτάζεται κάθε χρόνο σε όλο τον κόσμο, από το 1966 μέχρι και σήμερα, στις 2 Απριλίου  την ημέρα των γενεθλίων του μεγάλου Δανού παραμυθά Χανς Κρίστιαν Άντερσεν (2 Απριλίου 1805), με σκοπό να εμπνεύσει στα παιδιά την αγάπη για το διάβασμα και να προκαλέσει την προσοχή των μεγαλυτέρων στο παιδικό βιβλίο.

Συντονιστείτε διαδικτυακά στο https://www.youtube.com/user/libveria