Από Δευτέρα 1 Νοεμβρίου η σχολική κάρτα εκδίδεται μέσω του edupass.gov.gr

Από τη Δευτέρα 1 Νοεμβρίου 2021 τίθεται σε λειτουργία για τις δημόσιες σχολικές μονάδες η πλατφόρμα edupass.gov.gr, για τη δήλωση των αποτελεσμάτων των διαγνωστικών ελέγχων μαθητών και προσωπικού. Χάρη στο edupass.gov.gr o Διευθυντής της σχολικής μονάδας θα μπορεί ανά πάσα στιγμή να επιβεβαιώνει ότι εντός της σχολικής μονάδας βρίσκονται μόνο πρόσωπα (μαθητές/τριες, εκπαιδευτικοί/μέλη Ε.Ε.Π.-Ε.Β.Π., επισκέπτες), τα οποία πληρούν τις προϋποθέσεις φυσικής παρουσίας στη δια ζώσης εκπαιδευτική διαδικασία.

Οι γονείς/κηδεμόνες των παιδιών που φοιτούν στο σχολείο επισκέπτονται την ηλεκτρονική πλατφόρμα edupass.gov.gr  και, αφού επιλέξουν την κατηγορία «Πρόσβαση σε χώρους Πρωτοβάθμιας/Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης/Ειδικής Αγωγής» και, ακολούθως την κατηγορία «Δήλωση Self Test Μαθητών/τριών – Έκδοση Σχολικής Κάρτας για COVID-19», στη συνέχεια αυθεντικοποιούνται με τη χρήση των κωδικών – διαπιστευτηρίων της Γ.Γ.Π.Σ.Δ.Δ. (taxisnet), και ακολουθούν τη διαδικασία υποβολής του αποτελέσματος.

Οι υπόχρεοι ή οι γονείς/κηδεμόνες τους εισέρχονται στην πλατφόρμα και δηλώνουν την πρόθεση φυσικής παρουσίας τους στους χώρους της σχολικής μονάδας, ζητώντας να αποστέλλεται στη θυρίδα της σχολικής μονάδας τους η κατάστασή τους.

Α) Σε περίπτωση που τα παιδιά έχουν εμβολιασθεί ή που έχουν νοσήσει εντός του τελευταίου εξαμήνου η δήλωση αυτή πρέπει να γίνει μία μόνο φορά

Β) Σε περίπτωση υποβολής σε διαγνωστικό (rapid/PCR) ή αυτοδιαγνωστικό έλεγχο (self test), όσες φορές απαιτείται από το εκάστοτε ισχύον πλαίσιο, π.χ. για τους μαθητές που δεν έχουν εμβολιασθεί/νοσήσει εντός του τελευταίου εξαμήνου η αντίστοιχη δήλωση στο edupass.gov.gr πρέπει να υποβάλλεται δύο φορές την εβδομάδα.

Εάν το αποτέλεσμα του αυτοδιαγνωστικού ελέγχου είναι αρνητικό, εκδίδεται από την αντίστοιχη πλατφόρμα σχολική κάρτα αρνητικού αποτελέσματος, την οποία εκτυπώνουν. Το παιδί επιδεικνύει, χωρίς να παραδίδει, τη σχολική κάρτα κατά την προσέλευση στο σχολείο και τη φέρει μαζί του μέχρι τη διενέργεια του επόμενου διαγνωστικού ελέγχου σε περίπτωση που ζητηθεί επίδειξή της από εκπαιδευτικό ή από τον Διευθυντή.

Εάν το αποτέλεσμα του αυτοδιαγνωστικού ελέγχου είναι θετικό, εκδίδεται από την πλατφόρμα σχολική κάρτα θετικού αποτελέσματος, την οποία τα ανωτέρω πρόσωπα εκτυπώνουν. Σε αυτή την περίπτωση, τα ανωτέρω πρόσωπα μεταβαίνουν εντός είκοσι τεσσάρων (24) ωρών σε δημόσια δομή, όπως αυτές κάθε φορά γνωστοποιούνται. Μέχρι να μεταβούν στη δημόσια δομή, τα διαγνωσθέντα ως θετικά παιδιά και οι οικείοι τους  παραμένουν σε κατ’ οίκον περιορισμό ακολουθώντας τις σχετικές οδηγίες του Ε.Ο.Δ.Υ.

Εάν το αποτέλεσμα του δωρεάν επαναληπτικού ελέγχου είναι θετικό, ακολουθείται το πρωτόκολλο του Ε.Ο.Δ.Υ. Εάν το αποτέλεσμα του δωρεάν επαναληπτικού ελέγχου είναι αρνητικό, τότε το παιδί μπορεί να επιστρέψει στο σχολείο μετά την πάροδο τουλάχιστον είκοσι τεσσάρων (24) ωρών από την πλήρη αποδρομή του πυρετού, χωρίς λήψη αντιπυρετικών, και την βελτίωση των συμπτωμάτων του. Για την επιστροφή στο σχολείο δεν είναι απαραίτητη η προσκόμιση ιατρικής βεβαίωσης.

Αντί του δωρεάν επαναληπτικού ελέγχου οι γονείς/ κηδεμόνες των παιδιών δύνανται να επιλέξουν τη διεξαγωγή διαγνωστικού ελέγχου από επαγγελματία υγείας σε ιδιωτική δομή, η οποία γίνεται με επιβάρυνση των γονέων.

Στην περίπτωση κατά την οποία ο έλεγχος είναι θετικός, τα διαγνωσθέντα ως θετικά παιδιά και οι οικείοι τους, παραμένουν σε κατ’ οίκον περιορισμό ακολουθώντας τις οδηγίες του Ε.Ο.Δ.Υ. Στην περίπτωση κατά την οποία ο έλεγχος είναι αρνητικός, τότε το παιδί μπορεί να επιστρέψει στο σχολείο μετά την πάροδο τουλάχιστον είκοσι τεσσάρων (24) ωρών από την πλήρη υποχώρηση του πυρετού, χωρίς λήψη αντιπυρετικών, και την βελτίωση των συμπτωμάτων του. Για την επιστροφή στο σχολείο δεν είναι απαραίτητη η προσκόμιση ιατρικής βεβαίωσης.

Καθαροί Ζούμε στο Σχολείο

Μετά από αίτημα προς την εταιρεία ΕΛΑΙΣ-UNILEVER HELLAS, η οποία παράγει προϊόντα οικιακού καθαρισμού, η σχολική μονάδα εντάχθηκε μας στο πρόγραμμα εταιρικής υπευθυνότητας με τίτλο «Καθαροί ζούμε στο σχολείο» που αφορά τη χορηγία καθαριστικών προϊόντων, έτσι ώστε να οργανώσουμε κατά τον καλύτερο δυνατό τρόπο την υγιεινή των χώρων των εγκαταστάσεών μας, προς προάσπιση της υγείας μαθητών και προσωπικού.

Την Δευτέρα 24 Οκτωβρίου, με χαρά παραλάβαμε μια ποσότητα καθαριστικών προϊόντων χλωρίνης (5 κιβώτια), καθαριστικού δαπέδου (2 κιβώτια) και καθαριστικού/ επιφανειών (2 κιβώτια), μαντηλάκια καθαρισμού επιφανειών (24 τεμάχια) και Gel Αλάτων (1 κιβώτιο)   τα οποία θα καλύψουν μέρος των ανάγκες του σχολείου μας.

Εκ μέρους της σχολικής μας κοινότητας ευχαριστούμε τους υπεύθυνους της εταιρείας που συμπεριέλαβαν στο σχολείο μας στη δράση αυτή, συμβάλλοντας στην στήριξη των προσπαθειών μας για την εξασφάλιση ενός ασφαλούς και υγιεινού σχολικού περιβάλλοντος.