Διδασκαλία Β΄ Ξένης Γλώσσας στο Γυμνάσιο για το έτος 2021-22- δυνατότητα Αλλαγής

Η επιλογή της δεύτερης ξένης γλώσσας που γίνεται στην Ε΄ τάξη του Δημοτικού ισχύει και για το Γυμνάσιο. Οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης που θα εγγραφούν το ερχόμενο σχολικό έτος (2021-2022) στο Γυμνάσιο θα διδαχτούν ως δεύτερη ξένη γλώσσα την ίδια που διδάσκονται και κατά το τρέχον σχολικό έτος στην ΣΤ Δημοτικού.

Κατ’ εξαίρεση, οι γονείς/κηδεμόνες μαθητών που έχουν λόγους να αλλάξουν στην Α΄ Γυμνασίου την επιλογή δεύτερης ξένης Γλώσσας, μπορούν να υποβάλουν αιτιολογημένη γραπτή αίτηση σύμφωνα με το υπόδειγμα που έχει σταλεί από τη Διεύθυνση του Δημοτικού σχολείου, ώστε να συμπεριληφθεί μαζί με το απολυτήριο που θα αποσταλεί στο Γυμνάσιο.

Το Γυμνάσιο εγγραφής δύναται κατά περίπτωση να ικανοποιήσει το αίτημα, εφόσον τηρούνται οι προϋποθέσεις σχηματισμού τμημάτων, σύμφωνα με τις προβλέψεις της σχετικής Υπουργικής Απόφασης.

Αιτήσεις για αλλαγή της Γλώσσας Θα γίνονται δεκτές έως και 4 Ιουνίου 2021