Βραβείο του Ευρωπαϊκού Σήματος Γλωσσών στο 8ο Δημοτικό Σχολείο Βέροιας

Τη Δευτέρα 19 Δεκεμβρίου 2022, το 8ο Δημοτικό Σχολείο Βέροιας τιμήθηκε με το Ευρωπαϊκό Σήμα Γλωσσών 2020 από το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών / Erasmus+, στην Αθήνα, για την υλοποίηση προγράμματος eTwinning, σχολικού έτους 2019-20. Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε παρουσία της υπουργού παιδείας, κ. Νίκης Κεραμέως.

Την τελετή διοργάνωσε  το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών (ΙΚΥ),  το οποίο ως Εθνική Μονάδα του προγράμματος Erasmus+ για τους τομείς της Εκπαίδευσης  και Κατάρτισης, επέλεξε τους βραβευθέντες ακολουθώντας τις σχετικές οδηγίες της Ευρωπαϊκής Επιτροπής.

Το Ευρωπαϊκό Βραβείο Καινοτόμου Διδασκαλίας απονέμεται κάθε χρόνο με σκοπό την ανάδειξη εξαιρετικών πρακτικών που εφαρμόζονται στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ και την αναγνώριση  του έργου των εκπαιδευτικών  και των σχολείων  σε εθνικό επίπεδο.

Κατά τον χαιρετισμό της η υπουργός Παιδείας και Θρησκευμάτων Νίκη Κεραμέως  υπογράμμισε την αξία των βραβείων στην ανάδειξη άριστων διδακτικών πρακτικών , σημειώνοντας παράλληλα ότι συνιστούν κίνητρο βελτίωσης και ευγενούς άμιλλας. «Είμαστε υπερήφανοι για την εκπαιδευτική μας κοινότητα Οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές μας, τα στελέχη της εκπαίδευσης και οι οικογένειες που διαμορφώνουν το σύνολο των μερών της, αξίζουν την έμπρακτη αναγνώριση της αριστείας στους τομείς του Erasmus+ στους οποίους οι ίδιοι έχουν επιλέξει να διακριθούν»

Το σχολείο μας συμμετείχε με το πρόγραμμα, με τίτλο «Baba Yaga meets Froschkönig» (Η μάγισσα από τα ρωσικά παραμύθια συναντάει τον Πρίγκιπα Βάτραχο), υλοποιήθηκε από τους μαθητές της ΣΤ΄ τάξης του 8ου Δημοτικού Σχολείου, στα πλαίσια του μαθήματος της γερμανικής γλώσσας, με υπεύθυνη εκπαιδευτικό την κ. Ελένη Βουλιουβάση και σε συνεργασία με μαθητές από τη Γερμανία και την Ουκρανία.

Μέσα από την πλούσια παράδοση των παραμυθιών, οι μαθητές επιχειρούν μια πολιτιστική προσέγγιση της Ευρώπης και ανακαλύπτουν πολιτιστικά και πολιτισμικά στοιχεία άλλων χωρών, δίνοντας έμφαση στις ομοιότητες. Παράλληλα, έγινε μια σύνδεση της παράδοσης με την τεχνολογία, καθώς οι μαθητές χρησιμοποιούν ήρωες κλασσικών παραμυθιών για να γράψουν συνεργατικά σύγχρονα παραμύθια που διαδραματίζονται στη σημερινή εποχή.

Επιπροσθέτως, το έργο τιμήθηκε με την Εθνική και Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας και πήρε την πρώτη θέση στον 67o Ευρωπαϊκό Διαγωνισμό με τίτλο «EUnited – Europa verbindet».

Το βραβείο παρέλαβε η Εκπαιδευτικός ΠΕ07 Ελένη Βουλιουβάση. Στην εκδήλωση απονομής παραβρέθηκαν ο Δ/ντής του 8ου Δ.Σ. Βέροιας κ. Κυριάκος Μήτκας καθώς και η Διευθύντρια Α΄/θμιας Εκπαίδευσης Ημαθίας κ. Ευθυμία Γώτη.

Προστασία από τις εποχικές ιώσεις

Με βάση τα τρέχοντα επιδημιολογικά δεδομένα,  καθώς πρόκειται για μία περίοδο που γρίπη, κορονοϊός και αναπνευστικός συγκυτιακός ιός «σαρώνουν», η ανησυχία είναι έντονη.

Για τον σκοπό αυτό εφιστούμε την προσοχή στα ακόλουθα:

Η κλινική συμπτωματολογία της γρίπης περιλαμβάνει:

Πυρετό (μεγαλύτερο ή ίσο με 38ο C) και ένα από τα παρακάτω συμπτώματα:

Βήχα

Πονόλαιμο

Μυαλγίες

Συνάχι

Πονοκέφαλο

Ρίγος

Αίσθημα κόπωσης

Διάρροια και εμέτους

Τονίζεται ότι τα παιδιά, οι εκπαιδευτικοί και οι εργαζόμενοι των σχολείων που παρουσιάζουν γριπώδη συνδρομή, όπως περιγράφεται παραπάνω, πρέπει να παραμένουν στο σπίτι για όσες μέρες διαρκεί ο πυρετός και επιπλέον ακόμα ένα 24ωρο μετά την υποχώρησή του, χωρίς τη χρήση αντιπυρετικών.

Παρακαλούμε, ελέγχετε καθημερινά τα παιδιά για την εμφάνιση συμπτωμάτων όπως αυτά περιγράφονται παραπάνω πριν τα στείλετε στο σχολείο και εάν εμφανίζουν συμπτώματα παρακαλούμε να τα κρατήσετε στο σπίτι μέχρι να αναρρώσουν