Εγγραφές στο Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο – Λύκειο Βέροιας (ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ-Λ)

Το Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο –  Λύκειο Βέροιας είναι ένα επαγγελματικό σχολείο Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ειδικής Αγωγής λειτούργησε για πρώτη φορά στη Βέροια το σχολικό έτος  2015-2016 και καλύπτει τις ανάγκες όλου του νομού Ημαθίας.  Στο Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο – Λύκειο εγγράφονται, κατόπιν γνωμάτευσης του ΚΕ.Δ.Δ.Υ., μαθητές με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, οι οποίοι επωφελούνται από τα ωρολόγια και αναλυτικά προγράμματα της συγκεκριμένης δομής, και μέσα από την ακαδημαϊκή και επαγγελματική εκπαίδευση μπορούν να οδηγηθούν σε μεταλυκειακές δομές εκπαίδευσης και σε ανεξάρτητη ή εποπτευόμενη εργασία».

Ειδικότερα, «στην Α ́ τάξη Γυμνασίου δύνανται να εγγράφονται, κατόπιν γνωμάτευσης του ΚΕ.Δ.Δ.Υ., μαθητές απόφοιτοι Γενικού ή Ειδικού Δημοτικού Σχολείου και της Α ή Β ́ τάξης των Ε.Ε.Ε.ΕΚ.».

Δικαίωμα πρώτης εγγραφής έχουν οι μαθητές έως το 16ο έτος της ηλικίας τους. Μετά την ολοκλήρωση της φοίτησης των μαθητών στη Δ ́ τάξη χορηγείται τίτλος απολυτήριου Γυμνασίου.

Οι κάτοχοι απολυτηρίου Γυμνασίου του Ενιαίου Ειδικού Επαγγελματικού Γυμνασίου- Λυκείου δύνανται να συνεχίσουν τη φοίτησή τους, κατόπιν σχετικής γνωμάτευσης του ΚΕ.Δ.Δ.Υ.: i) στην Α ́ τάξη Λυκείου του Ενιαίου Ειδικού Επαγγελματικού Γυμνασίου – Λυκείου, ii) στην Α ́ τάξη του Γενικού Λυκείου, iii) στην Α ́ τάξη του Ειδικού Λυκείου, iv) στην Α ́ τάξη του Επαγγελματικού Λυκείου, ν) στην Α ́ τάξη του Εσπερινού Επαγγελματικού Λυκείου και νi) σε ΔΙΕΚ ενηλίκων αποφοίτων υποχρεωτικής εκπαίδευσης».

Στόχος είναι οι μαθητές και οι μαθήτριες με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες μέσω της διαφοροποιημένης διδασκαλίας, να καλύψουν τα γνωστικά πεδία της βαθμίδας του Γυμνασίου και του Λυκείου, να αποκτήσουν επαγγελματική εξειδίκευση στον τομέα και την ειδικότητα της επιλογής τους. Επίσης, να αναπτύξουν τις κοινωνικές, προεπαγγελματικές και μαθησιακές τους δεξιότητες. Στο σχολείο υλοποιούνται  πολλά εκπαιδευτικά προγράμματα Περιβαλλοντικά, Αγωγής Υγείας, Αγωγής Σταδιοδρομίας, Πολιτιστικά.

Στο σχολειό λειτουργούν οι κάτωθι Τομείς και Ειδικότητες:

• Τομέας Γεωπονίας, Τροφίμων και Περιβάλλοντος:
    1. Τεχνικός Ανθοκομίας και Αρχιτεκτονικής Τοπίου
    2. Τεχνικός Φυτικής Παραγωγής
  • Τομέας Μηχανολογίας:
    1. Τεχνικός Θερμικών και Υδραυλικών Εγκαταστάσεων και Τεχνολογίας Πετρελαίου και Φυσικού Αερίου
  • Τομέας Διοίκησης και Οικονομίας:
    1. Υπάλληλος Τουριστικών Επιχειρήσεων.
  • Τομέας Υγείας – Πρόνοιας – Ευεξίας:
    1. Βοηθός Φυσικοθεραπευτή