Επικαιροποιημένο πρωτόκολλο λειτουργίας Covid-19

Σύμφωνα με την ανακοίνωση του Υπουργού Υγείας, από την 1η Μαΐου 2022 επικαιροποιείται το πρωτόκολλο Covid-19, σε ό,τι αφορά τους μαθητές των σχολείων, ως ακολούθως:

• Καταργείται ο αυτοδιαγνωστικός έλεγχος.
  • Οι μαθητές δεν κάνουν δήλωση Edupass σε εβδομαδιαία τακτική βάση, παρά μόνο σε περίπτωση στενής επαφής με κρούσμα.
  • Διατηρείται η υποχρεωτική χρήση προστατευτικής μάσκας σε εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους.

Επισημαίνουμε πως υπό τις συνθήκες που διαμορφώνει η κατάργηση του αυτοδιαγνωστικού ελέγχου (self-test) των μαθητών αναδεικνύεται ως απόλυτα σημαντικός παράγοντας η επαγρύπνηση και η υπευθυνότητα των γονέων/κηδεμόνων στον εντοπισμό πιθανών συμπτωμάτων, τη διενέργεια ελέγχου και την παραμονή των παιδιών στο σπίτι. Υπενθυμίζουμε πως ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να προσέρχονται στο σχολείο τα παιδιά που εμφανίζουν πυρετό ή/και οποιοδήποτε από τα συμπτώματα που μπορούν να συσχετιστούν με Covid-19. Τα παιδιά μπορούν να επιστρέψουν στο σχολείο μετά την πάροδο τουλάχιστον 24 ωρών από την πλήρη υποχώρηση του πυρετού (χωρίς τη λήψη αντιπυρετικών) και την ύφεση των συμπτωμάτων τους.

Επικαιροποιημένο-πρωτόκολλο-λειτουργίας-Covid-19