Εκπαιδευτική δράση: <<Το τείχος>>

Στο πλαίσιο των δράσεων που γίνονται στο σχολείο μας για τη συμπερίληψη και την αποδοχή της διαφορετικότητας, τον Φεβρουάριο και τον Μάρτιο του 2024 έγινε και συνεχίζεται μια δράση που αφορά όλες τις τάξεις του σχολείου, η οποία βασίζεται στο βιβλίο του Μακρί Τζανκάρλο “Το τείχος” από την εκπαιδευτικό του τμήματος ένταξης κ. Δελαβερίδου Μαρία. Η δράση αυτή περιλαμβάνει ανάγνωση του βιβλίου, δραματοποίηση με τη συμμετοχή των παιδιών, συζήτηση απόψεων και προβληματισμών που προέκυψαν από την παραπάνω δράση, καθώς και δημιουργία ενός μεγάλου πίνακα ζωγραφικής που θα γίνει με τη σύμπραξη όλων των μαθητών του σχολείου και θα αφορά τη διαφορετικότητα. Η παραπάνω δράση αποτελεί και μέρος του Σχεδίου δράσης που έχει ως θέμα τη σχέση μεταξύ μαθητών -μαθητριών.