Αϊ-Βασίλης έρχεται…

Αϊ-Βασίλης έρχεται στη Βέροια και επισκέπτεται σχολείο; Πού ακούστηκε αυτό; Υπάρχει ο Αϊ-Βασίλης;

Δε γνωρίζουμε τη δική σας απάντηση, αλλά σήμερα μπορούμε να πούμε με βεβαιότητα ότι εκπαιδευτικοί και παιδιά τον είδαμε στο σχολείο μας.

Πρώτα πήγε στο Τμήμα Υποδοχής, όπου φοιτούν τα παιδιά Ρομά, και στη συνέχεια στα υπόλοιπα τμήματα του σχολείου. Μοίρασε στα παιδιά δώρα και ζαχαρωτά, τραγούδησε μαζί τους και απάντησε σε ρωτήσεις, όπως: “Είσαι ο Αϊ-Βασίλης;”, “Πού είναι τα ελάφια σου;”.

Καταφέραμε να τον φωτογραφίσουμε με τη μαγική μηχανή που διαθέτει το σχολείο εξοπλισμένη με αισθητήρες τελευταίας τεχνολογίας που αισθάνονται τη χαρά και τη συγκίνηση των παιδιών.

Μερικές φωτογραφίες από την επίσκεψη.

{besps}stories/vasilios2012{/besps}

Πώς αντέδρασαν τα παιδιά; Μα, όπως όλα τα παιδιά. Στην αρχή έκπληκτα τον κοίταζαν και δεν το πίστευαν. Στη συνέχεια άρχισαν να χοροπηδούν τρελλαμένα από χαρά και να αγκαλιάζουν τον Αϊ-Βασίλη- ειδικά τα παιδιά μικρής ηλικίας.

Ευχαριστούμε το Διοικητικό Συμβούλιο του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας για την ευκαιρία που πρόσφερε στα παιδιά να νιώσουν κάτι από το πνεύμα των γιορτών, σε εποχές δύσκολες για όλους.