Μια αποκριάτικη γιορτή στο σχολείο μας

Μια διαφορετική γιορτή για τις Αποκριές πραγματοποιήθηκε την περασμένη Παρασκευή, 24 Φεβρουαρίου στο 8ο Δημοτικό Σχολείο Βέροιας.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των τμημάτων δημιούργησαν με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών αποκριάτικα καπέλα και μάσκες. Την  τελευταία διδακτική ώρα του Ωρολογίου Προγράμματος φόρεσαν τις δημιουργίες τους και συγκεντρώθηκαν όλοι/ες στον ανοιχτό εσωτερικό χώρο του σχολείου. Με τη συνοδεία μουσικής τραγούδησαν παραδοσιακά αποκριάτικα τραγούδια από όλη την Ελλάδα, επιλεγμένα ρεμπέτικα και λαϊκά τραγούδια χρησιμοποιώντας ρυθμικά το σώμα και τα χέρια τους.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Ολοήμερου Τμήματος του σχολείου ανέλαβαν την παρουσίαση της εκδήλωσης.

Το περιεχόμενο της εκδήλωσης εντάσσεται στην ενότητα της ρυθμικής αγωγής του Αναλυτικού Προγράμματος Σπουδών του επιστημονικού πεδίου της Μουσικής.

Την επιμέλεια της εκδήλωσης είχε η μουσικός του σχολείου Ελένη Αναγνώστου

{ppgallery}/myMedia/apokries001{/ppgallery}