Δράση “Παραμονή βιβλίων στο σχολείο”

Η δράση «τσάντα στο σχολείο» άλλαξε περιεχόμενο, σύμφωνα με νέα Υπουργική Απόφαση (Αριθμ. 217785/Δ1 ? ΦΕΚ 6014 τβ /31 Δεκεμβρίου 2018), και πια προσδιορίζεται ως «βιβλία στο σχολείο», κατά την οποία καθορίζονται τουλάχιστον δύο (2) σαββατοκύριακα για κάθε μήνα του διδακτικού έτους, που τα βιβλία των μαθητών θα παραμένουν στο σχολείο.

Σύμφωνα με την Υ.Α, ο Διευθυντής του σχολείου και ο σύλλογος διδασκόντων μεριμνούν για την ορθή εφαρμογή της απόφασης, αφού οι  εκπαιδευτικοί του σχολείου, πριν την έναρξη υλοποίησης της απόφασης του συλλόγου διδασκόντων, ενημερώνουν τους μαθητές και τις μαθήτριες της τάξης τους για τις ενδεχόμενες μεταβολές και προσαρμογές που θα προκύψουν στη σχολική καθημερινότητα. Οι διδάσκοντες εκπαιδευτικοί  δεν  θα αναθέτουν εργασίες ή/και γραπτές δοκιμασίες για τη Δευτέρα μετά τα σαββατοκύριακα αυτά, διαμορφώνοντας ανάλογα το πρόγραμμα της τάξης τους

Ο Σύλλογος Διδασκόντων όρισε τα ακόλουθα Σαββατοκύριακα (1ο και 3ο κάθε μήνα) ως ημέρες εφαρμογής της δράσης ως εξής:

Φεβρουάριος: 1-3 & 15-17

Μάρτιος: 1-3 & 15-17

Απρίλιος: 5-7 , (Πάσχα)

Μάιος: (Πάσχα), 17-19

Ιούνιος: 7-9

Προστασία από τις εποχικές ιώσεις

Αγαπητοί Γονείς

Το τελευταίο διάστημα σημαντικός αριθμός μαθητών/μαθητριών του σχολείου ασθενεί λόγω των εποχικών ιώσεων. Παρακαλούμε, σε περιστατικά ιώσεων, κρατήστε τα παιδιά σας στο σπίτι έως ότου αναρρώσουν πλήρως. Η πρόωρη επάνοδος των μαθητών/μαθητριών στο σχολείο, προτού ολοκληρωθεί η ανάρρωσή τους, επιβαρύνει την υγεία των ίδιων των παιδιών, των συμμαθητών τους και των εκπαιδευτικών, ενώ διατηρείται ενεργή η αλυσίδα μετάδοσης της νόσου.

Παρακαλούμε, βοηθήστε μας ώστε να παρεμποδιστεί η αλυσίδα μετάδοσης των ιώσεων.

Σύμφωνα και με τις οδηγίες του Υπουργείου Παιδείας,  συστήνεται στις Σχολικές Μονάδες για πρόληψη της εξάπλωσης:

1.Παιδιά που εμφανίζουν συμπτώματα γρίπης αναμένουν, σε χώρο όπου δε θα έρχονται σε  επαφή με άλλα άτομα, μέχρι να τα παραλάβουν οι γονείς ή οι κηδεμόνες τους, οι οποίοι θα πρέπει να ειδοποιούνται αμέσως.

2.Συστήνεται για την αποφυγή της εξάπλωσης της εποχικής γρίπης να τηρούνται οι κανόνες ατομικής υγιεινής, όπως:

• Αποφυγή επαφής χεριών με τα μάτια, τη μύτη και το στόμα για τη μείωση του κινδύνου μόλυνσης.
  • Αποφυγή κοινής χρήσης των μολυβιών, των στυλό, των μαρκαδόρων και άλλων προσωπικών αντικειμένων.
  • Σε βήχα ή φτέρνισμα, κάλυψη της μύτης και του στόματος με το μανίκι στο ύψος του αγκώνα ή με χαρτομάντιλο.
  • Το χρησιμοποιημένο χαρτομάντιλο πρέπει να απορρίπτεται αμέσως μετά τη χρήση στους κάδους απορριμμάτων. Απαγορεύεται τα παιδιά να πίνουν νερό απευθείας από τη βρύση με το στόμα.
  • Τακτικό πλύσιμο των χεριών των παιδιών και των εργαζομένων με υγρό σαπούνι και νερό

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του 8ου ΔΣ Βέροιας