Ο συγγραφέας Δάμτσιος Γεώργιος μιλάει με τους/τις μαθητές/τριες της Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης

Τη Δευτέρα 26 Φεβρουαρίου 2024 είχαμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε στο σχολείο μας τον συγγραφέα Γεώργιο Δάμτσιο. Ο Ναουσαίος συγγραφέας επικοινώνησε διαδραστικά  με τους μαθητές της  Δ΄,  Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης, οι οποίοι ενθουσιασμένοι του έθεταν συνεχώς ερωτήσεις, στις οποίες τους απαντούσε με πολλή προθυμία. Με αυτόν τον τρόπο, τα παιδιά έμαθαν πολλά σχετικά με το ταξίδι της συγγραφής βιβλίων, τον χρόνο που πρέπει να αφιερώσει ένας συγγραφέας για να γράψει ένα βιβλίο, αλλά και τα οφέλη που αποκομίζει από αυτή τη δημιουργική ενασχόληση.

Έπειτα, τους παρουσίασε το παιδικό βιβλίο του με τίτλο «Φεγγαρόπετρα», από το οποίο διάβασαν ένα απόσπασμα. Μέσω της συζήτησης και της παρουσίασης του βιβλίου, έγινε μια προσπάθεια να μυηθούν οι μαθητές στη μαγεία της ανάγνωσης βιβλίων και να οδηγηθούν στη φιλαναγνωσία. Οι μαθητές έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον και χαρά κατά τη διάρκεια αυτής της επίσκεψης, η οποία φάνηκε να επηρεάζει θετικά τους περισσότερους από αυτούς.

Ευχαριστούμε πολύ τον κύριο Δάμτσιο που δέχτηκε την πρόσκλησή μας και του ευχόμαστε καλή συνέχεια στο έργο του!

Επίσης, ευχαριστούμε θερμά τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων για τη δωρεά βιβλίων του συγγραφέα.