ΣΥΝΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ 8ο Δημοτικό Σχολείο Βέροιας Τμήμα Δ2 – Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Βέροιας – Ειδικό Σχολείο – Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας – Εκπαιδευτική Δράση στο Αρχαιολογικό Μουσείο Βέροιας

Στα πλαίσια προγράμματος συνεκπαίδευσης οι μαθητές του Ειδικού Σχολείου Βέροιας και της  Δ2 τάξης του 8ου Δημοτικού Σχολείου Βέροιας, επισκέφθηκαν την Πέμπτη, 11/4/2024 το Αρχαιολογικό Μουσείο Βέροιας και πραγματοποίησαν δράση με τίτλο «Οι Κήποι του Άδωνη» από την μουσειοπαιδαγωγό κ. Φώτω Παπαργυρούδη.

Οι μαθητές των δύο σχολείων συνεργάστηκαν άψογα, είχαν ενεργητική συμμετοχή στη δράση, με αλληλοϋποστήριξη και θετική διάθεση.

Τα οφέλη τόσο από το δημιουργικό περιεχόμενο της δράσης όσο και από τη συνύπαρξη των μαθητών τυπικής και ειδικής αγωγής ήταν να καλλιεργηθούν στους μαθητές αποδεκτές συμπεριφορές και τρόποι επικοινωνίας με ενίσχυση της φιλίας, ομαδικότητας, συνεργασίας και αποδοχής.

Οι κοινές δράσεις και εξορμήσεις στην πόλη μας συνεχίζονται…

Οι εκπαιδευτικοί που υλοποιούν το πρόγραμμα  είναι:

Οικονομίδου  Έφη και Ζιακάκη Μαρία από το Ειδικό Σχολείο

Λαζόπουλος Μέλιος από το 8ο  Δ.Σ.