Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

Εορτασμός παγκόσμιας ημέρας Παιδικού Βιβλίου

Στο πλαίσιο του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου, η οποία καθιερώθηκε να εορτάζεται στις 2 Απριλίου, γενέθλια ημέρα του σπουδαίου Δανού παραμυθά Χανς Κρίστιαν Άντερσεν, με σκοπό να τονώσει την αγάπη για το διάβασμα και να στρέψει την προσοχή στα παιδικά βιβλία, πραγματοποιήθηκε δράση φιλαναγνωσίας.

Την Πέμπτη 30-03-2023 και την Παρασκευή 31-03-2023, σε συνεργασία με τον σύλλογο γονέων και κηδεμόνων του σχολείου μας, φιλοξενήσαμε στο χώρο μας την  συγγραφέα Μπαντή Άννα. Το διήμερο αυτό οι μαθητές/τριες είχαν την χαρά να συνομιλήσουν με τη συγγραφέα, η οποία μίλησε για την αγάπη της για τα βιβλία, με ιδιαίτερη αναφορά στο βιβλίο της «Γιούκι, η λευκή δράκαινα». Μετά την διαδραστική παρουσίαση του βιβλίου, ακολούθησαν βιωματικά  εργαστήρια με την συμμετοχή όλων των μαθητών/τριων του σχολείου.

Ευχαριστούμε πολύ τη συγγραφέα Μπαντή Άννα γι’ αυτήν την όμορφη εμπειρία που μας χάρισε.

Ήρθε, ήρθε η χελιδόνα

Ήρθε, ήρθε χελιδόνα,

ήρθε κι άλλη μεληδόνα,

κάθισε και λάλησε,

και γλυκά κελάηδησε:

«Μάρτη, Μάρτη μου καλέ,

και Φλεβάρη φοβερέ,

κι αν φλεβίσεις κι αν τσικνίσεις

καλοκαίρι θα μυρίσεις.

Κι αν χιονίσεις, κι αν κακίσεις,

πάλιν άνοιξη θ’ ανθίσεις».

Την Τρίτη, 21 Μαρτίου 2023,  επίσημη πρώτη μέρα της Άνοιξης, οι μαθητές της Α΄ τάξης του σχολείου μας, ανήγγειλαν το ερχομό της άνοιξης, συνοδεία των εκπαιδευτικών τους, Καλτσά Ελένης, Παυλίδου Όλγας, Ζερδαλή Σωτήριου και Δελαβερίδου Μαρίας.

Σύμφωνα με το  πανάρχαιο έθιμο, που διατηρείται ζωντανό μέχρι σήμερα, οι μαθητές κρατώντας το ομοίωμα της χελιδόνας και φορώντας λουλουδένια στεφάνια, τριγύρισαν την περιοχή του προμηθέα, αναγγέλλοντας στους κατοίκους της περιοχής, τον ερχομό της Άνοιξης. Ξεκίνησαν τραγουδώντας την «Χελιδόνα» από το χώρο του συγκροτήματος του 8ου Δημοτικού Σχολείου. Στην συνέχεια  επισκέφτηκαν, το 8ο Νηπιαγωγείο, το Ειδικό Σχολείο Βέροιας και το 2ο Γυμνάσιο Βέροιας. Τέλος πήγαν στην ευρύτερη περιοχή του Προμηθέα. Παντού τους υποδέχθηκαν  με χαρά και τους πρόσφεραν συμβολικά κεράσματα.

Επίδοση βαθμολογίας Β΄ τριμήνου

Η επίδοση της βαθμολογίας Β΄ τριμήνου θα γίνει την Τετάρτη 22 Μαρτίου 2023, από 13.15 – 14:00. Την ίδια ημέρα μπορούν να προσέλθουν, εφόσον επιθυμούν, και οι γονείς/κηδεμόνες των παιδιών των τάξεων Α΄ & Β΄, για τις οποίες δεν προβλέπεται βαθμολογική αξιολόγηση των μαθητών, προκειμένου να ενημερωθούν περιγραφικά για την επίδοση των παιδιών τους.

Προκειμένου να διεκπεραιωθεί η διαδικασία με ασφάλεια και αποτελεσματικά, παρακαλούμε για τα ακόλουθα:

• Οι γονείς που παραλαμβάνουν τα παιδιά τους, παρακαλούνται να βρίσκονται στο σχολείο έγκαιρα  προκειμένου να ολοκληρωθεί η παράδοση – παραλαβή των παιδιών, έτσι ώστε ακολούθως οι εκπαιδευτικοί να μπορέσουν απερίσπαστα να ασχοληθούν με την ενημέρωση των γονέων.
  • Τα παιδιά που αποχωρούν μόνα τους θα αποχωρήσουν όπως κάθε μεσημέρι. Τυχόν παραμονή τους στο προαύλιο περιμένοντας τους γονείς τους θα θεωρηθεί πως γίνεται με την ευθύνη των οικογενειών, καθώς μετά τις 13.15 δεν θα υπάρχει κανείς εκπαιδευτικός να τα επιτηρεί.
  • Οι γονείς θα εισέλθουν στον χώρο του σχολείου, αφού πρώτα έχει ολοκληρωθεί η παράδοση-παραλαβή των παιδιών και έχουν μεταβεί οι εκπαιδευτικοί στις αίθουσες προς ενημέρωση.

Παγκόσμια ημέρα εξάλειψης σχολικού εκφοβισμού

Στα πλαίσια της παγκόσμιας ημέρας για την εξάλειψη του σχολικού εκφοβισμού, τα τμήματα Β1 και Β2 του σχολείου μας διάβασαν στα παιδιά το βιβλίο της Μαρίας Λοϊζίδου “Ο πόλεμος των λέξεων”.

Συζητήθηκε η σημασία του ενθαρρυντικό λόγου για την ανάπτυξη της αυτοπεποίθησης και της θετικής αυτοεικόνας που είναι ζωτικής σημασίας σε όλη την πορεία του ανθρώπου στη ζωή.

Στο τέλος τα παιδιά έγραψαν λέξεις θετικές και ενθαρρυντικές αλλά και λέξεις που πληγώνουν  και απογοητεύουν τους ανθρώπους.

Φυσικά όλοι κατάλαβαν πως πρέπει να αποφεύγονται οι δεύτερες και να έχουμε τον καλό τον λόγο ως προτεραιότητα.

Περιήγηση των μαθητών/τριών του 8ου Δημοτικού Σχολείου στις γειτονιές και στο παρελθόν της Βέροιας

Την Τετάρτη, 8 Μαρτίου 2023, η συγγραφέας Χρυσάνθης Πρωτοψάλτου μαζί με τους/τις μαθητές/τριες του Ε2 τμήματος του 8ου Δημοτικού Σχολείου Βέροιας, συνοδεία του εκπαιδευτικού Λαζόπουλου Μελά,  περιηγήθηκαν στις γειτονιές και στο παρελθόν της πόλης μας. Οι μαθητές/τριες με αφορμή το βιβλίο της συγγραφέως «Οι μπρούτζινοι κύβοι», ήρθαν σε επαφή μ’ ένα σημαντικό κομμάτι της ιστορίας της πόλης και με αφορμή τις περιπέτειες των ηρώων, ανακάλυψαν νέα στοιχεία της ζωής ανθρώπων που δραστηριοποιήθηκαν παλιότερα σ΄ αυτές τις γειτονιές. Μέσα από τα ερωτήματα που τους δημιουργήθηκαν από όλα αυτά που άκουσαν και τις απαντήσεις που έλαβαν στις απορίες τους από τη συγγραφέα, επέστρεψαν στην τάξη ενθουσιασμένα, γεμάτα συναισθήματα, σκέψεις και προβληματισμούς.

Εισαγωγή μαθητών στα Πρότυπα & Πειραματικά Σχολεία

Σας ενημερώνουμε ότι εκδόθηκε η υπουργική απόφαση σχετικά με την εισαγωγή μαθητών σε Πρότυπα Σχολεία, Πειραματικά Σχολεία και Εκκλησιαστικά Σχολεία με την οποία ρυθμίζονται όλα τα θέματα που αφορούν την εισαγωγή μαθητών.

Στα Πειραματικά Σχολεία (Νηπιαγωγεία, Δημοτικά, Γυμνάσια, Λύκεια) η εισαγωγή γίνεται με δημόσια ηλεκτρονική κλήρωση που θα διεξαχθεί στις 28.4.2023,  ενώ στα Πρότυπα Γυμνάσια και Πρότυπα Λύκεια με δοκιμασία (τεστ) δεξιοτήτων που θα διεξαχθεί στις 29.4.2023.

Οι γονείς/κηδεμόνες που επιθυμούν τη συμμετοχή του παιδιού τους στην κλήρωση ή την δοκιμασία εισαγωγής, υποβάλλουν ηλεκτρονική αίτηση από την Παρασκευή 10 Μαρτίου 2023 έως και τη Δευτέρα 27 Μαρτίου 2023.

Περισσότερες πληροφορίες στη σελίδα της Διοικούσας Επιτροπής Πρότυπων και Πειραματικών Σχολείων

Περισσότερες πληροφορίες για το Δίκτυο των Πρότυπων και Πειραματικών Σχολείων ανά περιφέρεια, τον αριθμό εισακτέων μαθητών ανά σχολείο, την διαδικασία εισαγωγής υπάρχουν στον ιστότοπο της Διοικούσας Επιτροπής Πρότυπων και Πειραματικών Σχολείων (Δ.Ε.Π.Π.Σ.) https://depps.minedu.gov.gr