Η κατοικία της πόλης μου, χθες και σήμερα

Οι μαθητές/τριες και η εκπαιδευτικός του τμήματος ΣΤ1 Μωυσόγλου Σοφία υλοποίησαν το πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης με τίτλο «Η κατοικία της πόλης μου, χθες και σήμερα.».

Το πρόγραμμα διήρκησε οκτώ μήνες (Οκτώβριο 2011 ? Μάιο 2012). Αξιοποιήθηκαν διδακτικές ώρες από τα επιστημονικά πεδία της Ευέλικτης ζώνης, Γλώσσας, Ιστορίας, Μαθηματικών, Γεωγραφίας και Εικαστικών.

Οι μαθητές/τριες συμμετείχαν ενεργά σε βιωματικές δραστηριότητες με σκοπό να γνωρίσουν την αρχιτεκτονική των σπιτιών της Βέροιας, άλλοτε και σήμερα, να μπορούν να επεξεργάζονται πληροφορίες, να συνεργάζονται μεταξύ τους για την επίλυση προβλημάτων, και να καλλιεργήσουν στάσεις και αντιλήψεις απέναντι στην πολιτιστική τους κληρονομιά