Ένα τόσο δα δοντάκι

Οι μαθητές/τριες και η εκπαιδευτικός του τμήματος Β2 Πουλτσάκη Γεωργία σε συνεργασία με τους μαθητές του τμήματος Υποδοχής και τον εκπαιδευτικό Μελά Λαζόπουλο υλοποίησαν πρόγραμμα Αγωγής Υγείας με τίτλο «Ένα τόσο δα δοντάκι».

Το πρόγραμμα διήρκησε πέντε μήνες (Ιανουάριο ? Μάιο 2012). Αξιοποιήθηκαν διδακτικές ώρες από τα επιστημονικά πεδία της Ευέλικτης Ζώνης, της Γλώσσας, των εικαστικών και των ΤΠΕ.

Οι μαθητές/τριες συμμετείχαν ενεργά σε βιωματικές δραστηριότητες με σκοπό να γνωρίσουν τις υγιεινές τροφές, να μπορούν να συγκρίνουν πληροφορίες, να τις αξιολογούν, να μπορούν να διαμορφώνουν προσωπικά συμπεράσματα , στάσεις και αντιλήψεις για την ατομική τους στοματική υγιεινή.

Το πρόγραμμα παρουσιάστηκε στην αίθουσα διδασκαλίας της Β2 τάξης -με μεγάλη επιτυχία – στους γονείς των παιδιών, σε εκπαιδευτικούς και μαθητές/μαθήτριες των άλλων τάξεων του σχολείου.

{AG}2013/dontaki01{/AG}