Διευρυμένο Ολοήμερο Σε Νηπιαγωγεία Και Δημοτικά

Το 8ο Δημοτικό Σχολείο εντάσσεται στο πρόγραμμα για την πιλοτική εφαρμογή τουαναβαθμισμένου ολοήμερου και δύναται να λειτουργήσει ως διευρυμένο.

Για την επιλογή των σχολικών μονάδων ελήφθησαν υπόψη κριτήρια όπως το μαθητικό δυναμικό του σχολείου, ο αριθμός των μαθητών που φοιτούν ήδη σε ολοήμερο και ο αριθμός των λειτουργούντων ολοήμερων τμημάτων.

Ο στόχος του διευρυμένου δωρεάν παιδαγωγικού προγράμματος είναι διττός:

Αφ’ ενός, η ποιοτική αναβάθμιση της εκπαίδευσης για τα παιδιά μας, μέσω:

Δραστηριοτήτων όπως:

• εκπαιδευτική ρομποτική, πειράματα, ρητορική τέχνη, ασφαλής και δημιουργική πλοήγηση στο Διαδίκτυο, αθλητισμός, παραδοσιακοί ή μοντέρνοι χοροί, εικαστικές τέχνες, χειροτεχνίες και κατασκευές, εκμάθηση μουσικών οργάνων
  • επιπλέον χρόνου για μάθηση, μελέτη και παιχνίδι στο σχολείο.

Αφ’ ετέρου, η υποστήριξη της οικογένειας, με:

• προσέγγιση του σχολικού με το εργασιακό ωράριοτων γονέων,
  • περισσότερο ελεύθερο, δημιουργικό χρόνο στο σπίτι, εφόσον η μελέτη θα ολοκληρώνεται στο σχολείο,
  • επέκταση των δωρεάν παροχών εκπαίδευσης.

Η πρόσβαση όλων των μαθητών στο διευρυμένο ολοήμερο είναι ελεύθερη, χωρίς κανένα κριτήριο συμμετοχής.

Λεπτομέρειες για την υλοποίηση του προγράμματος την εγγραφή των παιδιών τους στο διευρυμένο Ολοήμερο θα ανακοινωθούν με την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς.