Διευρυμένο ολοήμερο: ενημέρωση Γονέων και Κηδεμόνων

Ενημέρωση για τη λειτουργία του διευρυμένου ολοήμερου προγράμματος

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες

Από την τρέχουσα σχολική χρονιά όπως γνωρίζεται το σχολείο μας εντάχθηκε στο αναβαθμισμένο πρόγραμμα ολοήμερου που επεκτείνει τη λειτουργία του έως τις 5.30 μ.μ. Κατά το τελευταίο δίωρο του προγράμματος (από τις 3.50 έως τις 5.30)  προβλέπεται η λειτουργία των σχολικών μαθητικών ομίλων, με περιεχόμενο που καθορίζεται κατά περίπτωση ανάλογα με τις ειδικότητες των εκπαιδευτικών που θα μας διατεθούν.

Οι μαθητές του ολοήμερου επιλέγουν ελεύθερα να συμμετάσχουν σε έναν ή περισσότερους ομίλους, δηλαδή να παρακολουθήσουν το διευρυμένο πρόγραμμα έως τις 5.30 μ.μ. όποιες ημέρες επιθυμούν.

Το καθημερινό πρόγραμμα του διευρυμένου ολοήμερου έχει την ακόλουθη δομή.

13.15-13.20         Μετάβαση μαθητών στην αίθουσα Ολοήμερου Προγράμματος

13.20-14.00         1η ώρα Ολοήμερου Προγράμματος – Σίτιση μαθητών

14.00-14.10         Διάλειμμα

14.10-14.55         2η ώρα – Μελέτη, Προετοιμασία

14.55.15.05         Διάλειμμα

15.05-15.50         3η ώρα – Μελέτη, Προετοιμασία / Επιλεγόμενο διδακτικό αντικείμενο (αθλητισμός, μουσική, εικαστικά, θεατρική αγωγή κ.λπ)

15.50-15.55         Διάλειμμα

15.55-16.40         4η ώρα – Σχολικοί Μαθητικοί Όμιλοι

16.40-16.45         Διάλειμμα

16.45-17.30         5η ώρα – Σχολικοί Μαθητικοί Όμιλοι

Προκειμένου να προγραμματιστεί η λειτουργία του διευρυμένου ολοήμερου, απαιτείται η δήλωση ενδιαφέροντος εκ μέρους των γονέων και η ύπαρξη τουλάχιστον 10 μαθητών.

Το πρόγραμμα του ολοημέρου μπορούν να το παρακολουθήσουν όλοι οι μαθητές του σχολείου, χωρίς καμιά προϋπόθεση εργασίας των γονέων τους ή άλλης μορφής.

Για τον σκοπό αυτό, παρακαλούμε όσοι επιθυμούν να παρακολουθήσουν τα παιδιά τους το διευρυμένο πρόγραμμα του ολοήμερου μέχρι τις 5.30 μ.μ. να ενημερώσουν το σχολείο με όποιον τρόπο είναι πιο πρόσφορος, στέλνοντας μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείο, συμπληρώνοντας την ηλεκτρονική φόρμα που αποστάλθηκε στο προσωπικό σας ηλεκτρονικό ταχυδρομείο

Επισημαίνουμε τα ακόλουθα:

• Οι μαθητές που έχουν ήδη εγγραφεί στο ολοήμερο πρόγραμμα από τον Ιούνιο και επιθυμούν να παραμείνουν και στο διευρυμένο ωράριο, απαιτείται να ενημερώσουν το σχολείο μέσω της φόρμας ή ηλεκτρονικά.
  • Οι μαθητές που δεν είναι εγγεγραμμένοι στο ολοήμερο και επιθυμούν να εγγραφούν τώρα, στο κανονικό ή στο διευρυμένο ωράριο, απαιτείται να ενημερώσουν το σχολείο μέσω της φόρμας ή ηλεκτρονικά
  • Για να συγκροτηθεί τμήμα στο διευρυμένο πρόγραμμα (3.50-5.30 μ.μ.) απαιτούνται 10 τουλάχιστον μαθητές. Εάν ο αριθμός των μαθητών που θα εκδηλώσουν ενδιαφέρον είναι μικρότερος, δεν θα συγκροτηθεί και δεν θα λειτουργήσει το πρόγραμμα πέραν τις 3.50 μ.μ.
  • Εφόσον υπάρξει ο απαιτούμενος αριθμός μαθητών/τριων θα δοθεί στην συνέχεια στους ενδιαφερόμενου γονείς και κηδεμόνες, η απαραίτητη δήλωση
  • Παρακαλούμε για ενημέρωση του σχολείου έως την Δευτέρας 5 Σεπτεμβρίου στις 24.00, προκειμένου να ενημερώσουμε έγκαιρα τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης για τη συγκρότηση των τμημάτων.

Πληροφορίες: Μήτκας Κυριάκος

Τηλ Σχολείου: 2331023005

e-mail: 8dimver@sch.gr

ΕΞΕ-106012-2022-Οδηγίες-για-το-αναβαθμισμένο-πρόγραμμα-Ολοήμερου-Δημοτικού-Σχολείου-και-Νηπιαγωγείου