Επίσκεψη στο 2ο Γυμνάσιο Βέροιας

Στο πλαίσιο του σχεδίου δράσης που αφορά την μετάβαση από το δημοτικό σχολείο στο Γυμνάσιο, οι μαθητές/τριες της ΣΤ1 και ΣΤ2 τάξης του σχολείου μας συνοδεία των εκπαιδευτικών επισκέφτηκαν την Πέμπτη 4-5-2023 το 2ο Γυμνάσιο Βέροιας. Αρχικά πραγματοποιήθηκε υποδοχή κι ενημέρωση από την Γυμνασιάρχισσα και στη συνέχεια περιηγήθηκαν στους χώρους του Γυμνασίου.

Η μετάβαση δεν είναι μία απλή διαδικασία αλλαγής περιβάλλοντος, αλλά συνοδεύεται και από ένα πλήθος αλλαγών οι οποίες απαιτούν από τον μαθητή/τρια ετοιμότητα προσαρμογής. Το παιδί καλείται να εργαστεί σε ένα νέο χώρο του οποίου η λειτουργία διέπεται από ένα διαφορετικό σύνολο νόμων και κανονισμών και να συνεργαστεί με μια νέα ομάδα παιδιών και εκπαιδευτικών. Το σχολείο μπορεί να διαμορφώσει τουλάχιστον τις βασικές προϋποθέσεις που θα τους/τις βοηθήσουν να προσαρμοστούν όσο γίνεται ομαλότερα, με όσο το δυνατόν λιγότερες δυσκολίες. στο νέο σχολικό περιβάλλον και να αξιοποιήσουν με τον αποτελεσματικότερο τρόπο τις δυνατότητές τους στην νέα μαθησιακή πορεία.