Επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο Βέροιας Γ1 Γ2

Αναζητώντας μνημεία της πολιτιστικής κληρονομιάς του τόπου μας δεν θα μπορούσαμε να μην επισκεφθούμε το αρχαιολογικό μουσείο της πόλης μας. Οι τάξεις Γ 1 & Γ2 του σχολείου μας συνοδεία των εκπαιδευτικών Βαρακλή Εμμανουήλ, Τσιλιγκερίδου Παρθένας, Τσαγκαλίδου Ηλιάνας, Κελεσίδου Παρασκευής και Θεοχαρίδου Δήμητρας την Παρασκευή 10-11-2023 επισκέφθηκαν το αρχαιολογικό μουσείο της Βέροιας και συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Μέδουσα”. Η μουσειοπαιδαγωγός Φώτω Παπαργυρούδη καλωσόρισε τους μαθητές, τους εξήγησε τι θα κάνουν κατά την επίσκεψη τους και το ταξίδι στον χρόνο ξεκίνησε. Οι μαθητές άκουσαν λεπτομέρειες για την Μέδουσα και τον μύθο της, είδαν γοργόνεια σε σαρκοφάγους και άλλα μνημεία, συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα και έφτιαξαν πήλινα γοργόνεια και σχηματοποιημένα κείμενα. Ήταν μια πολύ ενδιαφέρουσα επίσκεψη από την οποία οι μαθητές αποκόμισαν γνώσεις και έζησαν από κοντά ένα κομμάτι της ιστορίας της Βέροιας.