10ος Διαγωνισμός Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ Μ_ ΕΥΚΛΕΙΔΗ 1Σας ενημερώνουμε ότι η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία διοργανώνει το 10ο  Μαθητικό Διαγωνισμό στα Μαθηματικά, «Παιχνίδι και Μαθηματικά» για μαθητές Δημοτικού.

Ο διαγωνισμός θα διεξαχθεί υπό την αιγίδα του ΥΠ.Π.Ε.Θ. στις 4 Μαρτίου 2016, ημέρα Παρασκευή, για τους μαθητές των Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων, κατά τις ώρες 08: 15 έως 10: 15, με σχετική τροποποίηση του ωρολογίου προγράμματος.

Η συμμετοχή στο διαγωνισμό για τους μαθητές είναι προαιρετική.

Ο παιδαγωγικός σκοπός του διαγωνισμού είναι :
? να αντιληφθούν οι μαθητές ότι τα μαθηματικά κρύβουν ομορφιά και προσφέρουν πολλές δυνατότητες στη ζωή μας,
? να εκτιμήσουν τη χρήση των μαθηματικών σε πολλές εφαρμογές,
? να χρησιμοποιήσουν τη μαθηματική τους σκέψη σε ευχάριστα και έξυπνα προβλήματα.
Ορισμένα από τα ερωτήματα -δραστηριότητες που θα περιέχει ο διαγωνισμός θα δοθούν ως παιχνίδι, στο οποίο οι μαθητές θα κληθούν να συμπληρώσουν κάποια κενά ή να σχεδιάσουν κάτι, ως απάντηση. Επίσης, ορισμένα ερωτήματα θα απαιτούν τον υπολογισμό της λύσης ενός προβλήματος.

Τα θέματα του προηγούμενου διαγωνισμού του έτους 2015, themata_lyseis_e_2015, και themata_lyseis_st_2015.

Θέματα και λύσεις παλαιότερων διαγωνισμών  μπορείτε να δείτε εδώ.