Μαθήματα Πρώτων Βοηθειών

DSC03533Μαθήματα Πρώτων Βοηθειών παρακολούθησαν την Πέμπτη 18 Φεβρουαρίου 2016 οι μαθητές/τριες των τάξεων Ε1-Ε2 καθώς και των τάξεων ΣΤ1 -ΣΤ2,  από την εκπαιδεύτρια του περιφερειακού τμήματος τ
ου Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού κα Χρυσούλας Λιούλια.

Οι μαθητές μας ενημερώθηκαν για το πότε ιδρύθηκε ο Ερυθρός Σταυρός και για τις δράσεις του καθώς για το πόσο απαραίτητες είναι οι βασικές γνώσεις των πρώτων βοηθειών, γνώσεις ζωής που πρέπει να γνωρίζει κάθε άνθρωπος στον πλανήτη.

Η προσφορά των πρώτων βοηθειών δεν είναι ευθύνη ούτε έργο των λίγων ή των ειδικών. Είναι μια ανάγκη και ύψιστο καθήκον κάθε ενεργού πολίτη σε αυτό τον κόσμο.

Μέσα από βιωματικό τρόπο οι μαθητές/τριες ενημερώθηκαν για την πρόληψη ατυχημάτων και την παροχή Πρώτων  Βοηθειών, συγκεκριμένα ενημερώθηκαν για :

• Τη σωστή σειρά των βημάτων που πρέπει να ακολουθήσουν για την ασφαλή και αποτελεσματική παροχή Πρώτων Βοηθειών

Για το πώς αντιμετωπίζουμε:

• Τραύμα ? Αιμορραγίες – Ρινορραγίες
  • Δαγκώματα – Τσιμπήματα
  • Κακώσεις σκελετού (διάστρεμμα, εξάρθημα, κάταγμα)
  • Ποια είναι η θέση ανάνηψης
  • Ποιες είναι οι πρώτες βοήθειες που δίνουμε σένα άτομο που νοιώθει ζάλη
  • Πως συμπεριφερόμαστε σ? ένα λιποθυμικό επεισόδιο
  • Τι κάνουμε σε περίπτωση επιληπτικού επεισοδίου

Τα παιδιά παρακολούθησαν με αμείωτο ενδιαφέρων και με ενεργεί συμμετοχή.

Λόγω του πλήθους αποριών  η παρουσίαση έκλεισε με την υπόσχεση της κα Χρυσούλας Λιούλιας για μια δεύτερη επίσκεψη.

Η εκπαιδευτικός φυσικής αγωγής Μιχαηλίδου Σταυρούλα καθώς και οι εκπαιδευτικοί των αντίστοιχων τμημάτων Ε1 Λαζόπουλος Μέλιος ,Ε2 Ζερδαλής Σωτήρης, ΣΤ1  Μακρυκώστας Ευθύμιος, ΣΤ2 Γκέκας Αθανάσιος ευχαριστούν την εκπαιδεύτρια του Ερυθρού Σταυρού για τις πολύτιμες γνώσεις που έδωσε στους μαθητές /τριες του σχολείου μας.