Επισημάνσεις από την πρώτη ημέρα της τηλεκπαίδευσης

Αγαπητοί γονείς

Όπως ενημερωθήκατε άμεσα, με ηλεκτρονικό μήνυμα (από το πρώτο κιόλας μισάωρο) προβλήματα αντιμετώπισε η πλειοψηφία μαθητών και εκπαιδευτικών του σχολείου μας. Τα προβλήματα αφορούσαν την αδυναμία πρόσβασης στην πλατφόρμα και σχετίζονταν με την υποδομή του ΠΣΔ, την ίδια την πλατφόρμα τηλεδιάσκεψης (Webex) αλλά και ενδεχομένως το φόρτο κυκλοφορίας στο δίκτυο κορμού. Ως αποτέλεσμα, πολλοί από τους εκπαιδευτικούς δεν κατόρθωσαν να εισέλθουν στις ψηφιακές τους τάξεις, οπότε δεν ήταν δυνατή και η αποδοχή (σύνδεση) των μαθητών τους. Το ίδιο βέβαια αντιμετώπισαν πολλοί μαθητές, όπως αντιλαμβανόμαστε με βάση τα τηλεφωνήματα στο σχολείο και τα μηνύματα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου που δεχτήκαμε.

Σε όσους μαθητές κατόρθωσαν να συνδεθούν, παρατηρήθηκε δυσλειτουργία του συστήματος (προβλήματα ήχου, διακοπή σύνδεσης), επίσης σε μαθητές και εκπαιδευτικούς που ενώ αρχικά συνδέθηκαν, όταν επιχείρησαν να αλλάξουν και να μεταβούν σε άλλη ψηφιακή τάξη, δεν μπορούσαν να συνδεθούν ξανά.

Εφόσον αντιμετωπίζετε πρόβλημα στη σύνδεσή σας στην πλατφόρμα, η σχολική μονάδα δεν μπορεί να σας υποστηρίξει, αφού το ίδιο πρόβλημα μπορεί να αντιμετωπίζει και ο εκπαιδευτικός της τάξης, έτσι ώστε να μην έχει ξεκινήσει καθόλου η συνάντηση, ή απλά να είστε εσείς οι «άτυχοι» που δεν μπορείτε να συνδεθείτε. Αν ο υπολογιστής σας μπορεί να συνδεθεί στο δίκτυο, σε οποιαδήποτε άλλη σελίδα, τότε δεν φταίει ο εξοπλισμός ή η σύνδεσή σας. Τα ίδια προβλήματα με εσάς αντιμετωπίσαμε και εμείς. Η χρήση της πλατφόρμας (Webex) είναι υποχρεωτική σύμφωνα με τις υπηρεσιακές εντολές του Υπουργείου Παιδείας και δεν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε εναλλακτική.

Παράλληλα, θα επαναλάβουμε την αποστολή του προγράμματος και την Πέμπτη 19/11/2020, καθώς ορισμένοι γονείς αντιμετώπισαν δυσκολίες σύνδεσης, είτε επειδή δεν έβρισκαν την διεύθυνση του εκπαιδευτικού, το οποίο ήταν στο τέλος τους μηνύματος που σας στείλαμε, είτε δεν ήταν δυνατή γιατί δεν λάβατε το μήνυμα (ενδεχομένως να ήταν στην ανεπιθύμητη αλληλογραφία).

Για οποιαδήποτε πληροφορία μπορείτε να απευθυνθείτε στη σχολική μονάδα ηλεκτρονικά (8dimver@sch.gr) ή τηλεφωνικά (2331023005)

Ευελπιστούμε η αυριανή ημέρα να κυλήσει πιο ομαλά.

Αναστολή λειτουργίας σχολείου – Οδηγίες

Σύμφωνα με απόφαση της Κυβέρνησης, αναστέλλεται η δια ζώσης λειτουργία των δημοτικών σχολείων από τη Δευτέρα 16  έως Παρασκευή 27 Νοεμβρίου 2020 . Ως εκ τούτου, προβλέπεται η συνέχιση της εκπαιδευτικής διαδικασίας στη μορφή της Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευσης (ΕξΑΕ).

Από Δευτέρα 16 Νοεμβρίου, λοιπόν, οι εκπαιδευτικές διαδικασίες θα υλοποιούνται μέσω της πλατφόρμας σύγχρονης τηλεκπαίδευσης που έχει επιλέξει το Υπουργείο Παιδείας, τη Webex, σύμφωνα με τα οριζόμενα στα σχετικά νομοθετήματα και τις οδηγίες του Υπουργείου. Αναλυτικότερη ενημέρωση θα υπάρξει όταν δοθούν από το Υπουργείο Παιδείας οι σχετικές οδηγίες για τον τρόπο υλοποίησης των δραστηριοτήτων ΕξΑΕ.

Η τηλεκπαίδευση θα αρχίσει την Τετάρτη 18 Νοεμβρίου και θα είναι υποχρεωτική. Η κάθε διδακτική ώρα θα έχει διάρκεια 30΄ (μετά από σχετική εισήγηση του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής)  και θα πραγματοποιείται από τις 2:10 έως τις 5:20 μμ. για τα Δημοτικά, συμπεριλαμβανομένων μικρών διαλειμμάτων.

Το αναλυτικό πρόγραμμα θα σας κοινοποιηθεί μέσω ηλεκτρονικής αλληλογραφίας  την Τρίτη 17 Νοεμβρίου.

Μέχρι τότε επισημαίνουμε και υπενθυμίζουμε τα ακόλουθα:

Η πρόσβαση στην πλατφόρμα σύγχρονης τηλεκπαίδευσης (Webex) είναι δυνατή χωρίς να απαιτείται η ύπαρξη και η ενεργοποίηση μαθητικών λογαριασμών μέσω του ΠΣΔ.

Οι μαθητές απλώς θα ακολουθήσουν τη διεύθυνση που θα τους υποδειχτεί και στην οποία θα λειτουργεί η ψηφιακή τάξη κάθε εκπαιδευτικού. Οδηγίες χρήσης της πλατφόρμας webex

inedu-covid19-mathainoumestospiti-odigies-xrisis-mathites-goneis

Οι διευθύνσεις των ψηφιακών τάξεων των εκπαιδευτικών θα αποσταλούν στα email των γονέων.

Από την έναρξη των διαδικασιών τηλεκπαίδευσης, η ενημέρωση των μαθητών θα γίνεται μέσω αποστολής μηνυμάτων ηλεκτρονικού ταχυδρομείου στους λογαριασμούς των γονέων.

Για την παραλαβή βιβλίων και υλικού των παιδιών που έχει παραμείνει στο σχολείο θα ενημερωθείτε με νεότερο μήνυμα.

Η δωρεάν πρόσβαση μέσω των δικτύων κινητής τηλεφωνίας για σύνδεση με τις πλατφόρμες τηλεκπαίδευσης ισχύει και φέτος.

Παρακαλούμε κατά το διάστημα αναστολής λειτουργίας των δια ζώσης μαθημάτων να παρακολουθείτε το σχολικό ιστολόγιο http://8dim-veroias.ima.sch.gr όπου θα αναρτώνται οι σχετικές ανακοινώσεις.

Από τη Διεύθυνση του 8ου Δημοτικού Σχολείου Βέροιας