Επισημάνσεις από την πρώτη ημέρα της τηλεκπαίδευσης

Αγαπητοί γονείς

Όπως ενημερωθήκατε άμεσα, με ηλεκτρονικό μήνυμα (από το πρώτο κιόλας μισάωρο) προβλήματα αντιμετώπισε η πλειοψηφία μαθητών και εκπαιδευτικών του σχολείου μας. Τα προβλήματα αφορούσαν την αδυναμία πρόσβασης στην πλατφόρμα και σχετίζονταν με την υποδομή του ΠΣΔ, την ίδια την πλατφόρμα τηλεδιάσκεψης (Webex) αλλά και ενδεχομένως το φόρτο κυκλοφορίας στο δίκτυο κορμού. Ως αποτέλεσμα, πολλοί από τους εκπαιδευτικούς δεν κατόρθωσαν να εισέλθουν στις ψηφιακές τους τάξεις, οπότε δεν ήταν δυνατή και η αποδοχή (σύνδεση) των μαθητών τους. Το ίδιο βέβαια αντιμετώπισαν πολλοί μαθητές, όπως αντιλαμβανόμαστε με βάση τα τηλεφωνήματα στο σχολείο και τα μηνύματα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου που δεχτήκαμε.

Σε όσους μαθητές κατόρθωσαν να συνδεθούν, παρατηρήθηκε δυσλειτουργία του συστήματος (προβλήματα ήχου, διακοπή σύνδεσης), επίσης σε μαθητές και εκπαιδευτικούς που ενώ αρχικά συνδέθηκαν, όταν επιχείρησαν να αλλάξουν και να μεταβούν σε άλλη ψηφιακή τάξη, δεν μπορούσαν να συνδεθούν ξανά.

Εφόσον αντιμετωπίζετε πρόβλημα στη σύνδεσή σας στην πλατφόρμα, η σχολική μονάδα δεν μπορεί να σας υποστηρίξει, αφού το ίδιο πρόβλημα μπορεί να αντιμετωπίζει και ο εκπαιδευτικός της τάξης, έτσι ώστε να μην έχει ξεκινήσει καθόλου η συνάντηση, ή απλά να είστε εσείς οι «άτυχοι» που δεν μπορείτε να συνδεθείτε. Αν ο υπολογιστής σας μπορεί να συνδεθεί στο δίκτυο, σε οποιαδήποτε άλλη σελίδα, τότε δεν φταίει ο εξοπλισμός ή η σύνδεσή σας. Τα ίδια προβλήματα με εσάς αντιμετωπίσαμε και εμείς. Η χρήση της πλατφόρμας (Webex) είναι υποχρεωτική σύμφωνα με τις υπηρεσιακές εντολές του Υπουργείου Παιδείας και δεν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε εναλλακτική.

Παράλληλα, θα επαναλάβουμε την αποστολή του προγράμματος και την Πέμπτη 19/11/2020, καθώς ορισμένοι γονείς αντιμετώπισαν δυσκολίες σύνδεσης, είτε επειδή δεν έβρισκαν την διεύθυνση του εκπαιδευτικού, το οποίο ήταν στο τέλος τους μηνύματος που σας στείλαμε, είτε δεν ήταν δυνατή γιατί δεν λάβατε το μήνυμα (ενδεχομένως να ήταν στην ανεπιθύμητη αλληλογραφία).

Για οποιαδήποτε πληροφορία μπορείτε να απευθυνθείτε στη σχολική μονάδα ηλεκτρονικά (8dimver@sch.gr) ή τηλεφωνικά (2331023005)

Ευελπιστούμε η αυριανή ημέρα να κυλήσει πιο ομαλά.