Τηλεδιάσκεψη για την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο

Την Παρασκευή 31 Οκτωβρίου 2014 οι μαθητές του σχολείου μας (και πιο συγκεκριμένα οι τάξεις Ε’ και ΣΤ’) παρακολούθησαν τηλεδιάσκεψη της Διεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος για την Ασφαλή Πλοήγηση στο Διαδίκτυο ? Συνεργασία Υπ. Παιδείας & Υπ. Προστασίας του Πολίτη στα πλαίσια του «Κοινωνικού σχολείου».

Κατά τη διάρκεια της τηλεδιάσκεψης πραγματοποιήθηκε παρουσίαση για την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο, από τον Προϊστάμενο της Διεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος και ειδικά καταρτισμένους αξιωματικούς με τη σύγχρονη χρήση οπτικοακουστικού υλικού και εκπαιδευτικών βίντεο που έχουν δημιουργήθηκαν ειδικά για το σκοπό αυτό. Κατά την διάρκεια της παρουσίασης δόθηκε η δυνατότητα στους μαθητές να ενημερωθούν για θέματα όπως οι κίνδυνοι κατά την πλοήγηση, ο εθισμός, τρόποι προστασίας κ.ά.

{AG}2014/safeweb{/AG}