Τι είναι το Edmodo

Το Edmodo είναι μια πλατφόρμα που έχει σχεδιαστεί ειδικά για εκπαιδευτικούς, μαθητές και γονείς. Σκοπό έχει να χρησιμοποιήσει την τεχνολογίας  για να εκπαιδευτικούς, μαθητές και γονείς ώστε να δουλέψουν όλοι μαζί ικανοποιώντας τις ανάγκες τους . Αποτελεί ένα από τα κορυφαία εργαλεία για την εκπαίδευση σε παγκόσμιο επίπεδο για περισσότερο από μία δεκαετία ενώ παρουσιάζει τάση ανόδου από έτος σε έτος. Δραστηριότητες στο Edmodo είναι:

• οι συχνές αναρτήσεις με ανακοινώσεις ή προτεινόμενα θέματα για συζήτηση,
  • η δημιουργία μικρών ομάδων μελέτης εξ αποστάσεως και διαδικτυακά,
  • η δημιουργία λογαριασμού γονέων, ώστε να μετέχουν και αυτοί σε θέματα του σχολείου και να παρακολουθούν τους βαθμούς και τις εργασίες των παιδιών τους.
  • η δημιουργία και η ανάπτυξη “ψηφιακών βιβλιοθηκών”,

Με δυο λόγια το Edmodo είναι ένα κοινωνικό δίκτυο που εξοικειώνει τα παιδιά και τους εφήβους με τα κοινωνικά δίκτυα, παρέχοντας όμως και την απαραίτητη διαδικτυακή ασφάλεια κατά τη χρήση του.

Επιπλέον το Edmodo, ως δίκτυο που ανήκει στο λεγόμενο Web 2.0:

• ενθαρρύνει την άμεση ανταλλαγή απόψεων και μηνυμάτων,
  • τη συμμετοχικότητα
  • συνεργατικότητα
  • την ανατροφοδότηση
  • τη δυνατότητα ενσωμάτωσης (embed) ποικίλων ψηφιακών μέσων με σχετική ευκολία και χωρίς εξειδικευμένες γνώσεις από πλευράς των μαθητών.