Εβδομάδα εθελοντισμού «LET?S DO IT CREECE»

letsΑπό  τις 11 έως τις 17 Απριλίου είναι η εβδομάδα εθελοντισμού «LET?S DO IT CREECE»  δηλαδή μιας εβδομάδας δράσεων που στόχος της είναι η μύηση των μαθητών στον εθελοντισμό, και στην ανακύκλωση, η ευαισθητοποίηση και η εκπαίδευση τους στην συμμετοχή και στην λήψη  αποφάσεων καθώς και στην εφαρμογή δράσεων καθαρισμού και αισθητικής βελτίωσης του περιβάλλοντος.

Με αφορμή την συμμετοχή των μαθητών του σχολείου μας στην εβδομάδα εθελοντισμού, πραγματοποιήσαμε τις παρακάτω δράσεις :

• Παρατήρηση του σχολικού περιβάλλοντος και καταγραφή της υπάρχουσας κατάστασης ως προς: την βλάστηση, τα απορρίμματα, την σπατάλη φυσικών πόρων (χαρτί, υλικά συσκευασιών, νερό, την σκίαση
  • Κατασκευή παρτεριών με ανακυκλώσιμα υλικά. Πήραμε παλιά λάστιχα αυτοκινήτων και αφού τα βάψαμε τα φυτέψαμε με λουλούδια εποχής και με αρωματικά φυτά
  • Δώθηκε ζωή στα σκουπίδια μας, μετατρέποντας άχρηστα μπουκάλια και χαλασμένα σκουπόξυλα σε εστίες για να παίζουμε μπάλα.
  • Εργαστήριο χειροτεχνίας με ανακυκλώσιμα υλικά
  • Ενημέρωση για το παγκόσμιο πρόβλημα αύξησης απορριμμάτων

Αποτελέσματα του Μαθητικού Μαθηματικού Διαγωνισμού «Μικρός Ευκλείδης»

imagesΤην Παρασκευή 4 Μαρτίου 2016 η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία, διοργάνωσε τον 10ο Μαθητικό Διαγωνισμό στα Μαθηματικά «Παιχνίδι και Μαθηματικά» για μαθητές Ε΄ και ΣΤ΄ Δημοτικού υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας

Το Παράρτημα της ΕΜΕ  Ημαθίας ανακοίνωσε  τα αποτελέσματα του διαγωνισμού. Συγχαίρουμε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες που συμμετείχαν.  Οι μαθητές οι οποίοι  διακρίθηκαν μπορούν να  πάρουν μέρος εφόσον επιθυμούν  στην επόμενη φάση του διαγωνισμού, που θα διεξαχθεί το Σάββατο 14 Μαΐου 2016 σε Αλεξάνδρεια, Βέροια και Νάουσα στα εξεταστικά κέντρα που θα ανακοινωθούν.

Πληροφορίες www.emeimathias.gr, ή www.mathsummerschool.emeimathias.gr   ή τη σείδα της ΕΜΕ Ημαθίας στο facebook.

Για να δείτε τα ονόματα, πατήστε εδώ Δελτίο τύπου αποτελέσματα Μικρού Ευκλείδη  Δελτίο_τύπου_Επιτυχόντες_Παιχνίδι_και_Μαθηματικά_2016

Εμβολιασμός των αλεπούδων κατά της Λύσσας

Από τις 1 Απριλίου 2016 θα πραγματοποιηούνται εναέριες ρίψεις εμβολίων ? δολωμάτων για τα ζώα εναέριες ρίψεις λόγω της επανεμφάνισης της Λύσσας, για την αντιμετώπιση της ασθένειας. Τα εμβόλια έχουν μορφή μικρού κύβου σε χρώμα λαδί- καφέ με οσμή ψαριού .

ΓΕΝΙΚΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΡΟΦΥΛΑΞΗΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΑΝΤΙΛΥΣΣΙΚΑ ΕΜΒΟΛΙΑ-ΔΟΛΩΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΡΙΑ ΖΩΑ

Οι ρίψεις των εμβολίων δολωμάτων εστιάζονται σε μη κατοικημένες περιοχές. Παρόλα αυτά άτομα ή κατοικίδια ζώα μπορεί να έρθουν σε επαφή με τα δολώματα αυτά στη διάρκεια περιπάτων ή άλλων δραστηριοτήτων στη φύση. Επίσης υπάρχει περίπτωση εμβόλια να πέσουν, να παρασυρθούν ή να μεταφερθούν από ζώα στα όρια κατοικημένης περιοχής.11-253x300

Αν βρείτε εμβόλιο-δόλωμα κατά της λύσσας, Αποφύγετε την επαφή με αυτό. Αν χρειαστεί να το απομακρύνετε:

• Μην το πιάσετε με γυμνά χέρια. Χρησιμοποιήστε πλαστικά γάντια ή μία πλαστική σακούλα και τοποθετείστε το σε κοντινή μη πολυσύχναστη περιοχή με σχετική βλάστηση (π.χ. εντός θάμνων) έτσι ώστε να μην έρθει σε επαφή με άνθρωπο.
  • Εναλλακτικά μπορείτε να επικοινωνήσετε με την τοπική Κτηνιατρική Υπηρεσία για περαιτέρω οδηγίες. Μετά από άμεση επαφή με εμβόλιο-δόλωμα
  • Κίνδυνος έκθεσης στον ιό του εμβολίου υπάρχει για τον άνθρωπο μόνο όταν το υγρό περιεχόμενο της κάψουλας, που υπάρχει στο εσωτερικό του δολώματος, έρθει σε επαφή με ανοιχτές πληγές, μη επουλωμένα τραύματα ή βλεννογόνο (μάτια, στόμα).

Μετά από άμεση επαφή με εμβόλιο-δόλωμα

• Πλύνετε με άφθονο νερό και σαπούνι την περιοχή του 2-300x199δέρματος που ήρθε σε επαφή με το
    εμβόλιο-δόλωμα. Εναλλακτικά ή συμπληρωματικά, μπορείτε να εφαρμόσετε αλκοολούχο (οινόπνευμα) ή ιωδιούχο διάλυμα (ιώδιο).
  • Πλύνετε με άφθονο νερό τους βλεννογόνους (μάτια, στόμα) που ήρθαν σε επαφή με το εμβόλιο-δόλωμα.
  • Αν είχατε επικίνδυνη επαφή με το εμβόλιο-δόλωμα, θα πρέπει να αναζητήσετε ιατρική βοήθεια σε Μονάδα Υγείας. Αν είναι δυνατόν, λαμβάνοντας επαρκή προστασία των χεριών (π.χ. πλαστικά γάντια) μπορείτε να πάρετε το εμβόλιο-δόλωμα μαζί σας, τοποθετώντας το με ασφάλεια σε πλαστική σακούλα.
  • Αν το κατοικίδιο σας μεταφέρει στο στόμα του ή καταναλώσει το εμβόλιο-δόλωμα που βρήκε, δεν υπάρχει κίνδυνος για την υγεία του. Σε καμία περίπτωση μην προσπαθήσετε να αποσπάσετε το δόλωμα-εμβόλιο από τη στοματική κοιλότητα του ζώου.

Για περαιτέρω πληροφορίες, διαβάστε τις Οδηγίες Προφύλαξης από το Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης ή μπορείτε να καλέστε το ΚΕΕΛΠΝΟ στο 210-5212054, 24 ώρες το 24ωρο.

Σχέδια Πτήσης

Σχέδια Πτήσης 4-4-2016                               Σχέδια Πτήσης 7-4-2016
07_04_2016_lyssa04_04_2016_lyssa

Σχέδια Πτήσης 8-4-2016
08.04.2016_02  08.04.2016_01

Δωρεάν κατασκήνωση για παιδιά ανέργων ? χαμηλόμισθων

Σας ενημερώνουμε  ότι,  το Υπουργείο Κοινωνικής Ασφάλισης και Κοινωνικής Αλληλεγγύης θα πραγματοποιήσει φέτος το Πρόγραμμα «Διαμονής Παιδιών σε παιδικές κατασκηνώσεις»   το οποίο θα καλύπτει το ημερήσιο τροφείο του παιδιού δικαιούχου για 15νθήμερη διαμονή στην κατασκήνωση.

Δικαιούχοι του Προγράμματος:

Γονείς χαμηλού εισοδήματος

α. Εργαζόμενοι με σχέση εξαρτημένη εργασίας ιδιωτικού δικαίου (ασφάλιση ΙΚΑ- ΕΤΑΜ)

β. Άνεργοι εγγεγραμμένοι στο μητρώο ανέργων του ΟΑΕΔ

ειδικότερα: :

α) γονείς με εισόδημα μέχρι 26000?, (έτος 2014)

β) εργαζόμενοι με πενήντα (50) ημέρες στην ασφάλιση του ΙΚΑ ΕΤΑΜ (έτος 2015),

γ) εργαζόμενες με πενήντα (50) ημέρες ειδικής άδειας προστασίας μητρότητας (έτος 2015),

δ) πενήντα (50)  ημερήσια επιδόματα τακτικής  (έτος 2015),

ε) πενήντα (50) ημέρες αθροιστικά από δύο ή και τις τρεις παραπάνω α έως γ περιπτώσεις ,

στ) άνεργοι με συνεχόμενο διάστημα ανεργίας τουλάχιστον τεσσάρων (4) μηνών (έως την ημερομηνία λήξης προθεσμίας υποβολής αιτήσεων

Η ημερομηνία υποβολής είναι από 23 Μαρτίου 2016 έως 4 Μαΐου  2016 αποκλειστικά ηλεκτρονικά: www.oaed.gr για παιδιά που γεννήθηκαν από 1/1/2000 έως 14/6/2010